637 të vdekur në 24 orët e fundit në Spanjë, totali shkon mbi 12 mijë 06 April 2020 11:54

Spanja ka raportuar për 637 vdekje në 24 orët e fundit dhe me këtë, raporton Marca të hënën. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë së këtij vendi, në...

Gabriel Paulista braziliani i radhës që do të natyralizohet nga Spanja 06 April 2020 11:53

Mbrojtësi brazilian i Valencias, Gabriel Paulista pritet të marrë shtetësinë e Spanjës dhe të luajë në të ardhmen për përfaqësuesen e Spanjës, shkruan gazeta “AS”,...

Shitësit e fidanëve në Krushë konfirmohen me koronavirus, kërkohet që blerësit të paraqiten në QKMF 06 April 2020 11:52

Kryetari i Këshillit të fshatit Krushë e Madhe ka njoftuar qytetarët se dy shitës të fidanëve në Malishevë kanë rezultuar pozitiv për koronavirus. Ai përmes një postimi në...

Koha e Lajmeve 06 April 2020 11:50

Norvegjia i dhuron Kosovës 442 mijë euro për blerjen e respiratorëve 06 April 2020 11:39

Ambasada e Norvegjisë në Kosovë ka njoftuar se do ta ndihmojë Kosovën me 442 mijë euro. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi në Facebook nga kjo ambasadë. Sipas...

Kur Gurakuqi e Noli e donin Shkodrën kryeqytet 06 April 2020 11:30

“Le Siècle” ka botuar të premten e 23 majit 1924, në ballinë, një shkrim në lidhje me debatin e shkaktuar asokohe nga opozita shqiptare për zgjedhjen e kryeqytetit, të cilin, Aurenc Bebja,...

Prej nesër, qytetarëve pa maska e dorëza nuk do t’u ofrohen shërbime në Komunën e Prishtinës 06 April 2020 11:18

Komuna e Prishtinës prej nesër nuk do të ofrojë asnjë shërbim për qytetarët që nuk janë të pajisur me maska dhe dorëz. Në një njoftim të bërë nga Komuna e...

Kohë pandemie, martesa në rrugë 06 April 2020 11:09

Një grup shokësh, të goditur keq nga masat kundër koronavirusit në New Jersey, ka organizuar një aheng për një çift. Dyshja kishte anuluar ceremoninë e martesës, shkaku i përhapjes...

Presidenca e Serbisë: Vuçiq i gatshëm të bashkëpunojë me shqiptarët për parandalimin e Covid-19 06 April 2020 11:07

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur i brengosur për përhapjen e koronavirusit në komunat me shumicë serbe në Kosovë. Në një bisedë telefonike me shefin e...

Japonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme për COVID-19 06 April 2020 11:05

Tokio, 6 prill – Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe planifikon të deklarojë gjendjen e jashtëzakonshme lidhur me përhapjen e koronavirusit të ri, njoftoi sot agjencia japoneze e lajmeve, Kyodo duke cituar...

Dokumentar: BOTA IME epis. 7 ® 06 April 2020 11:00

Lindsay Lohan i rikthehet muzikës me “Back to me” 06 April 2020 11:00

Aktorja Lindsay Lohan, karriera premtuese filmike e së cilës është shkatërruar para një dekade, për shkak të një sërë skandalesh në jetën e saj personale përfshirë këtu...

124 vjet më parë nisën Lojërat Olimpike moderne 06 April 2020 11:00

Të 241 garuesit nuk kanë mundur të paramendonin për historinë që po bënin kur u mblodhën në stadiumin “Panathenaic” në Athinë, për të shënuar hapjen e Lojërave...

Kosova planifikon ta kalojë krizën e pandemisë me grante dhe borxhe 06 April 2020 10:42

Rreth 400 milionë euro me pak mund të ketë buxheti i Kosovës këtë vit, për shkak të pandemisë së shkaktuar nga sëmundja COVID-19. Qeveria e Kosovës ka ndërmarrë një...

Ambasadori britanik: S’ka politikë me virusin 06 April 2020 10:41

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, ka kërkuar nga politikanët kosovarë të mos merren me politikë në kohë virusi. Në një postim të shkurtër në...

Smolov thyen rregullat, kthehet në Rusi 06 April 2020 10:32

Sulmuesi i Celta Vigos, Fedor Smolov ka thyer rregullat e izolimit në Spanjë, duke u kthyer në vendlindje në Rusi në fundjavë. Sipas gazetës spanjolle “Marca”, reprezentuesit të Rusisë i...

KOMF kërkon nga Bislimi përfshirjen e disa kategorive në Pakon Emergjente 06 April 2020 10:30

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF përmes një letre i është drejtuar Ministrit të Financave, Besnik Bislimi, duke kërkuar përfshirjen e disa kategorive si...

Shkon në 9.633 numri i të vdekurve nga COVID-19 në SHBA, mbi 1.200 në 24 orë 06 April 2020 10:29

Më shumë se 1.200 persona të prekur nga COVID-19 kanë humbur jetën në 24 orë në SHBA, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Vendi ka regjistruar 337.072 raste të të...

Koronavirusi ngjall “luftën për maska” 06 April 2020 10:28

Me pandeminë e koronavirusit, që është përhapur anembanë Evropës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka krizë botërore për furnizim me material mbrojtës për personelin...

BE-ja kërkon rinisjen e dialogut Kosovë - Serbi 06 April 2020 10:22

Krerët e Bashkimit Evropian dhe ata të misioneve të shteteve anëtare të BE-së në Beograd dhe Prishtinë, përmes një deklarate të përbashkët u shprehën se mirëpresin...