Superkompjuteri i ri punon me “pluhurin magjik” nga drita dhe materia

Superkompjuteri i ri punon me “pluhurin magjik” nga drita dhe materia

08 tetor 2017 10:29

Derisa drita atmosferike fantazmë ua ndriçon rrugën udhëtarëve në folklorin skocez, polaritonët veprojnë si markerë lehtësisht të dukshëm, duke i orientuar e drejtuar shkencëtarët drejt zgjidhjeve.

Për vite me radhë, superkompjuterët kanë ofruar shpresë për t’i kuptuar disa nga problemet më misterioze dhe dukshëm të pakontestueshme të shkencës, shkruan Koha Ditore.

Përparimi i vazhdueshëm i informatikës kuantike u ka dhënë shkencëtarëve shpresë të përtërirë, por një studim i kohëve të fundit nga hulumtuesit e Britanisë së Madhe dhe Rusisë e çon këtë potencial një hap më tej duke e kombinuar dritën dhe materien për ta formuar atë që njihet si "pluhuri magjik".

Me seli në Cambridge, Southampton dhe Universitetet Cardiff në Britani të Madhe dhe Instituti Skolkovo i Shkencës dhe Teknologjisë në Rusi, këta studiues kanë treguar se ky kombinim magjik potencialisht do të na mundësojë t’i tejkalojmë aftësitë e superkompjuterëve edhe më të avancuar....(më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme