Teknologjia bën tre të paralizuar të çohen në këmbë

Teknologjia bën tre të paralizuar të çohen në këmbë

09 nëntor 2018 09:03

Tre njerëz të cilët kishin vite që ishin paralizuar dhe u ishin hequr të gjitha shpresat, nisën të ecin sërish falë një implanti elektronik që shkencëtarët u vendosën brenda shtyllës kurrizore.

29-vjeçari Xhered Çinok, i paralizuar që nga viti 2013, u bë pacienti i parë që nisi t’i hedhë hapat vetë në klinikë, transmeton tch.

Pajisja elektronike, e vendosur në shtyllën kurrizore, praktikisht lidh trurin e pacientit me këmbët. Ai duhet vetëm të mendojë të ecë e pastaj të përpiqet.

Një nga dy pacientët e tjerë. 35-vjeçari Xhef Markis, përshkoi në këmbë një fushë të tërë futbolli pa ndaluar fare.

Image

Kelly Tomas, 23 vjeçe, e cila ishte paralizuar në vitin 2014 nga një aksident me makinë, tha: “Kur pashë që papritur nisa t’i lëviz këmbët vetë kur po më mbanin, e pastaj pak e nga pak nisa të qëndroj vetë, m’u mbushën sytë me lot.”

Image

29-vjeçari Xhered Çinok, i paralizuar që nga viti 2013, u bë –pacienti i parë që nisi t’i hedhë hapat vetë në klinikë.

Image

Xhef Markis, përshkoi në këmbë një fushë të tërë futbolli pa ndaluar fare.

Komentet

Arbon12/11/2018 10:06

Shiqoni sa larg kan shku njerizt ne shkenc! Kurse ne ketu ne Kosove luftojm per mbijetes: per te pas buk me ngran, uje dhe rrym e nje ambient te paster. Zoti na ndihmoft...

Shto koment

Të ngjashme