Çiklistët holandezë tani mund ta shfrytëzojnë një shteg plastik të ricikluar

Çiklistët holandezë tani mund ta shfrytëzojnë një shteg plastik të ricikluar

23 September 2018 08:28

Kur bëhet fjalë për riciklimin e mbeturinave plastike, holandezët janë goxha kreativë.

Kemi parë mobilie zyreje të punuara nga mbeturinat e nxjerra nga kanalet e Amsterdamit nga njerëzit në anije të bëra nga mbeturinat plastike, orendi rrugësh të bëra nga gjërat në kryeqytet, dhe mbetjet shtëpiake të ricikluara në një pavijon të përkohshëm për Dutch Design Week.

Tani shtegu i parë për çiklizëm i ndërtuar me ndihmën e plastikës së ricikluar është hapur në komunën Zwolle në verilindje të Holandës.

Koncepti PlasticRoad është ideja e Anne Koudstaal dhe Simon Jorritsma nga firma inxhinierike KWS, të cilët për herë të parë e zhvilluan një skicë në vitin 2013. Por vetëm në vitin 2016, KWS u partnerizua me prodhuesin e gypave Wavin dhe gjigantin e naftës/gazit Total për ta lëvizur projektin përpara... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme