Tinejxherja estoneze po mahnit me talentin në stil të lirë

Tinejxherja estoneze po mahnit me talentin në stil të lirë

08 mars 2018 12:30

Ajo vjen nga një vend pa male të vërteta dhe ku maja më e lartë është vetëm 318 metra lartësi mbidetare. Ishte vetëm 15-vjeçare kur nisën Lojërat Olimpike Dimërore në Pyeongchang muajin e kaluar.

Por estonezja Kelly Sildaru qysh tash është një fenomene e sporteve ekstreme, duke inspiruar rivalet që kanë garuar shumë më gjatë sesa ajo që ka vite jetë.

Në shpatet e Aspenit në vitin 2016, Sildaru është bërë kampionja më e re në Lojërat X Dimërore, duke fituar të artën në skijim në "slopestyle" si 13-vjeçare.

Nuk ishte befasi. Një vit më vonë ajo u bë më e reja që e mbrojti titullin dhe po ashtu përfundoi në podium në disiplinën "big air".

Vetëm një lëndim i ligamenteve të gjurit që e pësoi në shtator të vitit 2017 e ndaloi tinejxheren që të arrijë majat në Lojërat Olimpike në Kore të Jugut, ku do të ishte favorite për medalje të artë.

(Shkrimin e gjerë lexojeni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme