Futbolli më shumë se kurrë ka nevojë për lojtarë të gjithanshëm

Futbolli më shumë se kurrë ka nevojë për lojtarë të gjithanshëm

05 nëntor 2017 14:53

Në sezonin që Bobby Robson ishte trajner i Barcelonës, 1996-97, në ekip kishte numër të madh lojtarësh që mund t'i lavdëronte. Reparti i mbrojtjes udhëhiqej nga Laurent Blanc, ai i mesfushës kontrollohej nga Pep Guardiola, kurse sulmi drejtohej nga braziliani Ronaldo, talenti më i madh i gjeneratës së tij.

Në mesin e gjithë këtyre lojtarëve liderë, Robson pati kënaqësi të veçantë të thurte lëvdata për një futbollist, i cili ishte në gjendje të luante në disa pozita, përcjell Koha Ditore shkrimin e NYT.

Në të vërtetë, ai ishte edhe lojtari i tij i preferuar në ekip. "Luis Enrique", kishte pranuar Robson, "pasi mund të luaj si mbrojtës i krahut të djathtë, mbrojtës i krahut të majtë, mesfushor qendror, mesfushor i krahut të djathtë e të majtë. Nëse dëshironi ai mund të luajë edhe si sulmues. Luan në çdo pozitë dhe është lojtar fantastik".

Në sytë e Robsonit, Enrique ishte gjashtë lojtarë në një, duke i dhënë trajnerit kënaqësi të veçantë për të zbuluar rrethanat e transferimit të futbollistit në "Camp Nou"....(më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme