Mundëset e forta të Senegalit

Mundëset e forta të Senegalit

05 nëntor 2017 11:57

Është koha e drekës dhe gjyshja 67-vjeçare Marrie-Therese Sambou rikujton ditët e saj kur udhëtonte nëpër fshatrat përreth për meçe të mundjes.

"Nëse je një femër Jola, bën mundje deri në ditën kur ke fëmijë. Mundja është mënyra se si e dëshmojmë natyrën femërore", thotë ajo e ulur jashtë shtëpisë së saj në Djibetene, një fshat i vogël në rajonin Casamance në Senegal, transmeton Koha Ditore shkrimin e BuzzFeedNews.

Në mesin e anëtarëve të familjes që gjenden rreth saj - përfshirë nipërit, mbesat dhe një burrë i moshuar - janë edhe dy femra që ishin të ranguara në mesin e mundëseve më të mira në Afrikë.

Eveline Diatta, 41-vjeçare, vajza e Marie-Thereses, ishte një nga femrat e para që përfaqësoi Senegalin në arenën ndërkombëtare dhe aktualisht është trajnere e skuadrës së Senegalit te femrat.

Është edhe Isabelle Sambous, fituese e nëntë medaljeve të arta në Kampionatin e Mundjes në Afrikë, që përfaqësoi Senegalin po ashtu dy herë në Lojërat Olimpike....(më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme