Qyteti që ushqehet, fle dhe jeton me futbollin

Qyteti që ushqehet, fle dhe jeton me futbollin

21 tetor 2017 12:04

Duke ecur nëpër rrugët e ngushta të Napolit thuhet se mund të shijohet futbolli. Nëse përziheni me njerëzit napolitanë, mund të kuptoni se ky qytet praktikisht jeton me futbollin.

"Në qytetin tonë edhe plaka 90-vjeçare është tifoze e çmendur e Napolit", thotë njëri prej taksistëve lokalë të qytetit. "Çdo lojtar i ri në Itali ëndërron të luajë për Napolin", shkruan sot Koha Ditore.

Tifozët insistojnë se Napoli është krenaria e këtij qyteti italian. "Ndoshta në qytetin e Milanos kanë bizneset dhe industrinë, por në Napoli e kemi vetëm futbollin dhe këtë e dinë të gjithë", thotë Antonello, një tifoz ultras i ekipit...(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme