Flamurtari u kërkon falje sportdashësve dhe Vëllaznimit për atë që ndodhi sot

Flamurtari u kërkon falje sportdashësve dhe Vëllaznimit për atë që ndodhi sot

20 tetor 2017 22:03

Kreu i Klubit të Futbollit “Flamurtari” nga Prishtina, Imer Ademi, përmes një letre publike ka kërkuar falje nga të gjithë sportadëshit, e në mënyrë të veçantë nga KF Vëllaznimi, për atë që ndodhi në stadiumin e saj.

Ademi ka thënë se distancohet tërësisht nga kjo sjellje, të cilën thotë se e shkaktuan individë që nuk ia duan të mirën Flamurtarit. Për më tepër ai ka kërkuar nga organet e rendit që të zbardhin të gjitha detajet e ngjarjes dhe ndaj kryerësve të merren masa.

Me Vëllaznimin thotë se do të thellimin e bashkëpunimit, për të luftuar bashkë sjelljet josportive në fusha të blerta.

Kanë qenë minutat e fundit të ndeshjes kur Vëllaznimi barazoi në ndeshjen që e dominonte deri atëherë Flamurtari, për të shfaqur nervozizëm te disa tifozë. Njëri nga ta ka hyrë në fushë dhe ka goditur me shufër hekuri dy futbollistë gjakovarë. Përleshjet kanë vazhduar edhe nga tifozë të tjerë.

Këtu mund ta shikoni videon nga ngjarja e sotme në “Xhamajl Ibish”.

Më poshtë është letra e plotë e kryetarit të KF Flamurtari:

KF Flamurtari nga Prishtina i kërkon falje opinionit sportëdashës në Kosovë, e në veçanti KF Vëllaznimi nga Gjakova për ngjarjen e sotme në ndeshjen Flamurtari-Vëllaznimi.

Me këtë rast dua të njoftojmë opinionin se personat të cilët kanë shkaktuar këtë ngjarje të shëmtuar futbollistike por edhe njerëzore nuk kanë të bëjnë me klubin tonë. Ne si klub distancohemi nga veprimet e tilla të cilat e dëmtojnë jo vetëm klubin tonë por edhe futbollin në përgjithësi.

Jemi të vendosur që në asnjë mënyrë kjo ngjarje të mos ndikojë në raportet në mes të klubit tonë dhe atij të Vëllaznimit të Gjakovës për të cilët shprehim keqardhjen tonë.

Para këtij takimi kemi bërë të gjitha përgatitjet e nevojshme në mënyrë që kjo ndeshje të zhvillohet në frymën e fair–playt dhe në fakt sjellja e të gjithë protagonistëve në fushë ka qenë jashtëzakonisht korrekte nga të dyja palët.

Me këtë rast kemi pësuar për shkak të disa individëve të caktuar që ishin të pranishëm në tribuna për të cilët dyshojmë se ishin kundër vet ekipit të Flamurtarit.

Kërkojmë edhe nga organet e rendit që të marrin masat e duhura për shkaktarët e këtij incidenti.

Krejt në fund shprehim edhe njëherë indinjatën e thellë për këtë ngjarje të shëmtuar dhe në të njëjtën kohë distancohemi nga çdo veprim i tillë.

KF Vëllaznimi nga Gjakova jo vetëm që i kërkojmë falje por kërkojmë që të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin tonë dhe së bashku të luftojmë këto dukuri negative, ndërsa neve na mbetet që të organizohemi dhe të bëhemi edhe më të fuqishëm në mënyrë që e mira të mund të keqen.

Me respekt

Imer Ademi, President i KF Flamurtari - Prishtinë

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme