Festë e madhe në Egjipt pas kualifikimit në Botëror

Festë e madhe në Egjipt pas kualifikimit në Botëror

10 tetor 2017 12:34

Kryeqendra e Egjiptit shpërtheu në festë të dielën mbrëma, ku u ndezën fishekzjarre të shumta dhe dëgjoheshin boritë e veturave, pasi vendi arriti të presë biletën për Kupën e botës në futboll pas 28 vjetëve.

Egjipti siguroi Botërorin me fitoren 2:1 që e shënoi në shtëpi ndaj Kongos, përcjell Koha Ditore shkrimin e Reuters.

Sulmuesi anësor Mohamed Salah shënoi dy herë, golin e dytë nga penalltia në minutën e 94-t, duke i siguruar Egjiptit një epërsi prej katër pikëve në Grupin E të eliminatoreve të zonës së Afrikës, ndërsa deri në fund ka mbetur një xhiro.

Egjipti më në fund ka siguruar kualifikimin e pritur aq gjatë. Së fundi kishte garuar në "Italia 1990".

"Kanë kaluar 28 vjet dhe më në fund do të jemi në Kupën e Botës. Është një ditë feste për gjithë vendin", thotë 41-vjeçari Gaber Fathy....(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme