Për Inouen, xhudo është si vetë jeta

Për Inouen, xhudo është si vetë jeta

03 tetor 2017 08:38

Në Japoni, ku xhudo është më tepër sesa vetëm një sport, Kosei Inoue nuk është një sportist i zakonshëm.

Thuajse i pamposhtur nga viti 1999 deri në vitin 2003, xhudisti i peshës deri në 100 kilogramë fitoi tre tituj të botës dhe një medalje të artë olimpike, duke e vënë veten në mesin e më të mëdhenjve të sportit, përcjell Koha Ditore shkrimin e CNN.

Tash kryetrajner i përfaqësueses së Japonisë, Inoue 39-vjeçar është duke i bartur sekretet e tij te gjenerata e radhës, duke dalë po aq i suksesshëm jashtë tatamit saqë ishte brenda tij, gjatë karrierës së ndritshme dhjetëvjeçare.

"Duke praktikuar xhudo çdo ditë, vërtet të ndihmon që të fitosh në jetë në përgjithësi. Në xhudo hidhesh, por gjithmonë duhet të ngrihesh. Është shumë ngjashëm me vetë jetën", ka thënë Inoue...(më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme