Sllovenia shkruan historinë, gjunjëzon Serbinë në finale të Evropianit

Sllovenia shkruan historinë, gjunjëzon Serbinë në finale të Evropianit

17 shtator 2017 22:28

Sllovenia ka fituar për herë të parë Kampionatin Evropian në basketboll. Ajo në finale mposhti Serbinë me rezultat 93:85.

Kampioni i ri evropian ishte në epërsi që nga fillimi i përballjes, duke ikur shpeshherë në epërsi me më shumë se dhjetë pikë. Megjithatë Serbia u tregua efikase në periudhën e fundit duke ngushtuar rezultatin e madje duke kaluar për disa momente edhe në epërsi. Por në fund të takimit, Sllovenia arriti të tregohej më e qetë për të fituar me tetë pikë epërsi.

Goran Dragiq ishte më i dalluari në parket me 35 pikë të shënuara, 7 kërcime dhe 3 asistime.

Vendin e tretë në këtë kampionat e siguroi Spanja, që mposhti Rusinë në luftën për të bronztën.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme