Sport

Spanja e re dhe “tiki taka” e saj pengohen në Katar

 

Spanja humbi ndaj Marokut 3:0 në penallti në 1/8 e finales të Kupës së Botës, të martën, duke mos arritur të kalojë në çerekfinale për herë të tretë radhazi që nga fitimi i titullit të saj të fundit botëror në Afrikën e Jugut më 2010. “La Roja” gjithashtu u eliminua pas penalltive në të njëjtën fazë edhe katër vjet më parë, dhe gjithashtu dështoi nga penalltitë në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian të vitit të shkuar.

Kishte shpresa të mëdha për Spanjën përpara Kupës së Botës, pasi doli mirë në “Euro 2020” dhe në Ligën e Kombeve, ku humbi në finale nga Franca. Pritshmëritë u bënë edhe më të larta pas fitores 7:0 ndaj Kosta-Rikës në ndeshjen e saj të parë në Katar, kur skuadra e re e Spanjës riktheu me sukses stilin e posedimit të topit "tiki-taka" që e kishte çuar ekipin në triumfe në të kaluarën.