Sport

Mbrojtja po del në skenë te Brazili sulmues në Katar

 

Me gjithë fuqinë sulmuese që solli Brazili në Kampionatin Botëror, mbrojtja ka bërë më shumë përshtypje për pesë herë kampionin e botës në Katar. Pas dy ndeshjesh, Brazili nuk ka lejuar ende një tentativë në portë dhe portieri Alisson Becker ka qenë kryesisht spektator. Mesfushori defensiv Casemiro ka qenë pothuajse i përsosur në vijën e parë të mbrojtjes, me qendërmbrojtësit Thiago Silva dhe Marquinhos që po paraqiten në një nivel të lartë që nga fillimi i turneut.

“Ne e kemi mbajtur një paraqitje të mirë në mbrojtje”, tha Silva 38 vjeç, një nga veteranët e Brazilit. “Kjo u jep besim lojtarëve tanë përpara; ata kanë më shumë liri për të sulmuar”.