Sport

Ekuadori dhe Uruguai synojnë biletën për Katar

Foto: AP
 

Ekuadori do të përpiqet të thyejë një mallkim historik të premten kur do të udhëtojë në Paraguai për të kërkuar pikën që do të rezervonte biletën e tyre për Kupën e Botës në Katar, që mbahet më vonë këtë vit, përcjell AFP-ja. Në tetë ndeshjet e mëparshme kualifikuese të Kupës së Botës jashtë në Paraguai, që nga viti 1981, Ekuadori e ka humbur secilën prej tyre. Nëse Ekuadori shmang humbjen, do të kualifikohej në botërorin “Katari 2022”, dhe ndeshjen e fundit në shtëpi ndaj Argjentinës më 29 mars në Guayaquil do ta kthente në festë, diçka që shumë ekuadorianë e mendonin të pamundur kur filluan kualifikimet.

“Kjo përfaqësuese meriton dyfishin e lavdërimit, sepse duhet të jesh shumë i sinqertë, 99.9 për qind e ekuadorianëve nuk mendonin se do të kualifikoheshin në Kupën e Botës”, tha Carlos Tenorio, ish-sulmuesi që shënoi dy gola për Ekuadorin në Botërorin e vitit 2006 të mbajtur në Gjermani. “Njerëzit ende i mbajnë mend golat e Tenorios në vitin 2006, kur Ekuadori u kualifikua në 1/8 e finales. Në kohën tonë, ne dhamë gëzim, por tani këta djem meritojnë shumë më tepër dhe kanë kushte shumë më të mira se ne për ta arritur atë”.