Sport

Oezil synon ringjalljen te Fenerbahçe, ia mbyll derën Gjermanisë

Oezil synon ringjalljen te Fenerbahçe, ia mbyll derën Gjermanisë
Foto: Reuters
 

Ankara, 27 janar (Reuters) – Transferimi më i ri i Fenerbahçes, mesfushori Mesut Oezil të mërkurën insistoi se i është bashkuar klubit që ka dashur derisa përsëriti edhe njëherë se nuk do të kthehet për të luajtur te Përfaqësuesja e Gjermanisë, prej së cilës u largua para dy vjetësh.

Oezil ishte njëri prej lojtarëve kryesorë te Gjermania kur triumfoi në Kampionatin Botëror të vitit 2014. Mirëpo, ai u tërhoq nga përfaqësuesja në vitin 2018 si pasojë e një debati politik në Gjermani rreth një fluksi emigrantësh dhe pas reagimeve të ashpra për një fotografi të tij me presidentin e Turqisë, Tayyip Erdogan, duke thënë se u përball me “racizëm dhe mosrespektim” për shkak të prejardhjes së tij turke. Mesfushori 32-vjeçar gjatë prezantimit të tij te Fenerbahçe firmosi kontratë për tre vjet e gjysmë, duke finalizuar lëvizjen e tij në atë që ai e ka quajtur klubin e tij të fëmijërisë pas dështimit tek Arsenali. Në fakt, Oezil këtë sezon nuk e zhvilloi asnjë ndeshje me Arsenalin për shkak se nuk bënte pjesë në projektin e klubit nga Londra. Madje, atij londinezët ia shkëputën kontratën para kohe vetëm për ta liruar që të transferohej te Fenerbahçe. Oezil kishte kontratë me Arsenalin deri në fund të këtij edicioni, kurse te Fenerbahçe do të ketë një pagë vjetore prej tre milionë eurosh.