Manchester City – kampion në Premier Ligë

Manchester City – kampion në Premier Ligë

12 May 2019 16:01

Manchester City ka mbrojtur titullin e kampionit në Premier Ligë.

Skuadra e Pep Guardiolas arriti fitoren në xhiron e fundit ndaj Brightonit, 1 me 4 për të mbrojtur titullin në Angli. Me fitoren e sotme, Manchester City u shpall kampion me 98 pikë. Ky është titulli i gjashtë i kampionit për Cityn.

Nënkampion i Premier Ligës është Liverpooli me vetëm një pikë më pak se City.

Chelsea mbyll sezonin në pozitën e tretë me 72 pikë, ndërsa Tottenhami i bashkohet në “Champions” me 71 pikë.

Arsenali mbyll sezonin në pozitën e pestë me 70 pikë, katër më shumë se Manchester Unitedi që mbyll sezonin në pozitën e gjashtë.

Nga Premier Liga bien Cardiffi, Fulhami e Huddersfieldi.

Poshtë janë rezultatet e xhiros së fundit dhe tabela përfundimtare.

Brighton 1 – 4 Manchester City

Burnley 1 – 3 Arsenal

Crystal Palace 5 – 3 Bournemouth

Fulham 0 - 4 Newcastle

Leicester 0 – 0 Chelsea

Liverpool 2 – 0 Wolves

Manchester United 0 – 2 Cardiff

Southampton 1 – 1 Huddersfield

Tottenham 2 – 2 Everton

Watford 1 – 4 West Ham

Image


City realizon sërish

Image

Manchester City ka shënuar edhe golin e katërt në përballje me Brightonin.

Ilkay Gundogan shënoi për 1 me 4 në minutën e 72-të.

City dyfishon epërsinë, afër titullit

Image

Riyad Mahrez ka shënuar golin e tretë për Manchester Cityn në përballjen me Brightonin, për ta afruar skuadrën edhe më shumë te titulli i Premier Ligës.

Ai shënoi në minutën e 64-të për 1 me 3.

 

Manchester City kalon në epërsi

Manchester City ka kaluar në epërsi ndaj Brightonit përmes Aymeric Laportes. Francezi shënoi në minutën e 38-të për 1 me 2.

Një fitore e Cityt e çon titullin e Premier Ligës në Etihad.

 

Dy gola të shpejtë në ndeshjen Brighton - City

Image

Brightoni ka kaluar në epërsi në minutën e 27-të ndaj Manchester Cityt për të shtangur ekipin e Pep Guardiolas, por gjithçka u kthye në barazim një minutë më vonë.

Glenn Murray realizoi për 1 me 0, ndërsa pak sekonda më pas Sergio Aguero realizoi për 1 me 1.

Edhe barazimi i Cityt do ta shpallte Liverpoolin kampion.

 Mane dyfishon epërsinë e Liverpoolit

Liverpooli ka dyfishuar epërsinë ndaj Wolvesit përmes Sadio Manes në minutën e 82-të.

Liverpooli në epërsi ndaj Wolvesit 

Image

Sadio Mane ka kaluar Liverpoolin në epërsi në minutën e 17-të për rezultatin 1 me 0.

Nëse Liverpooli fiton dhe City nuk arrin fitoren, “Të Kuqtë” marrin titullin e kampionit.

 

 

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme