Legjenda që udhëhoqi Bayernin dhe Gjermaninë drejt majave në futboll

Legjenda që udhëhoqi Bayernin dhe Gjermaninë drejt majave në futboll

12 February 2019 13:24

Gerd Mueller ishte një mjeshtër i golave. Makineria gjermane e golave adhuronte të shënonte dhe e bënte për argëtim këtë.

Një sulmues i fuqishëm e dinamik, që shënonte gol nga asgjëja, Mueller, ishte padyshim realizatori më i frikshëm i gjeneratës së vet.

Golat e tij udhëhoqën Bayern Muenchenin drejt katër titujve të Bundesligës, Kupës së Fituesve të Kupave dhe tri Kupave Evropiane gjatë një periudhe nga viti 1974 deri më 1976.

Ishte një storie e ngjashme edhe në skenën ndërkombëtare, ku ishte edhe më impresiv dhe ndihmoi Gjermaninë Perëndimore të fitonte titullin e Evropës në vitin 1972 dhe Botërorin në vitin 1974... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme