Saviçeviq e quan Kosovën “të rrezikshme”, Tumbakoviq “s'e bën hesap”

Saviçeviq e quan Kosovën “të rrezikshme”, Tumbakoviq “s'e bën hesap”

03 January 2019 08:41

Kryetari i Federatës së Futbollit të Malit të Zi, Dejan Saviçeviq, e ka vlerësuar Përfaqësuesen e Kosovës si kundërshtare të rrezikshme në eliminatoret për "Euro 2020", derisa përzgjedhësi i ekipit malazias, Lubisha Tumbakoviq, nuk e ka futur në mesin e favoritëve të grupit.

Mali i Zi e Kosova bëjnë pjesë në Grupin A, të cilin e përbëjnë edhe Anglia, Çekia dhe Bullgaria. Ndeshjet e para në kuadër të eliminatoreve do të luhen në mars. Legjenda Saviçeviq ka insistuar se Kosova mbetet rivali më i padëshiruar, teksa ka shtuar se Mali i Zi është ekip më i mirë nëse do të jetë i kompletuar, transmeton Koha Ditore.

"Kosova është ekipi i vetëm që kam dashur ta evitojmë. Kosova është ekip i rrezikshëm dhe ne assesi nuk guxojmë ta nënçmojmë. Ka entuziazëm pas paraqitjeve dhe rezultateve të mira në Ligën D të Ligës së Kombeve, por nëse jemi të kompletuar, përfundimisht jemi më të mirë se Kosova", është shprehur Saviçeviq për gazetën "Vijesti". "Grupi është i paparashikueshëm deri në fund, por besoj që kemi gjasat tona edhe pse duhet pranuar që Anglia është favoriti kryesor".

Edhe për seleksionuesin e Malit të Zi, serbin Tumbakoviq, favoriti kryesor i këtij grupi mbetet Anglia. Pas Anglisë, sipas tij, vijnë Çekia e Bullgaria. Mirëpo ai insiston se Mali i Zi ka gjasa të mëdha për ta shkruar historinë me këtë gjeneratë, duke u kualifikuar në "Euro 2020".

Tumbakoviq beson tek të përzgjedhurit e tij, duke insistuar se ata janë të uritur për të pasur sukses në këto eliminatore. Ndeshjen e parë Mali i Zi në kuadër të eliminatoreve e luan më 22 mars në udhëtim kundër Bullgarisë përpara se ta presë Anglinë në Podgoricë tri ditë më vonë. Ndërkohë me Kosovën ndeshjet Mali i Zi do t'i luajë më 7 qershor në Podgoricë dhe 14 tetor në Prishtinë. Sa i përket ndeshjes së parë në këto eliminatore, Kosova e luan më 25 mars në shtëpi kundër Bullgarisë.(Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme