Viti perfekt i Zenelit dhe i Kosovës Foto: Koha

Viti perfekt i Zenelit dhe i Kosovës

19 December 2018 09:15

Duke parafrazuar këngëtarin e njohur amerikan Drake, Arbër Zeneli me krenari vë në fokus arritjet e Përfaqësueses së Kosovës. "Gjithçka filloi nga fundi". Dhe tani, Kosova po e feston këtë vit të rëndësishëm si e pamposhtur.

Janë bërë më pak se tre vjet prejse shteti ballkanik u bë anëtari i 210-të i FIFA-s dhe ekipi është në një trajektore të ngritjes, sidomos pas triumfit që e arriti në grupin e tij të Ligës D në Ligën e Kombeve, transmeton Koha Ditore.

"Ka qenë një vit fantastik për ne si shtet i ri. Kurrë nuk kemi menduar se do të regjistrojmë një vit pa humbje, duke pasur parasysh ndeshjet dhe kundërshtarët ndaj të cilëve kemi luajtur", thotë Zeneli, i cili bën karrierë me ekipin nga Holanda, Heerenveen.

"Liga e Kombeve ka qenë kulmi i gjithë kësaj. Ne kemi dashur ta fitojmë grupin dhe ndeshja e fundit ishte një rezultat fantastik për ne si shtet".

"Hat-tricku" që e shënoi në Prishtinë përpara tifozëve vendas, dëshmoi kontributin e madh të 23-vjeçarit në fitoren 4:0 ndaj Azerbajxhanit. Gjithashtu, tregoi se edhe për çfarë arsye sulmuesi i krahut është njëri prej lojtarëve më të mirë këtë edicion në Eredivisie të Holandës.(Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme