Hayes, kalëruesi që fitoi garën ndonëse ishte i vdekur

Hayes, kalëruesi që fitoi garën ndonëse ishte i vdekur

16 December 2018 14:23

Në historinë e çuditshme dhe të mrekullueshme të garave me kuaj, Frank Hayes mban një vend unik.

Më 4 qershor të vitit 1923 në Parkun Belmont të New Yorkut, Hayes 35-vjeçar siç ishte raportuar në disa gazeta në atë kohë, fitoi garën e tij të vetme të karrierës në kalin "Sweet Kiss".

Ai u bë edhe kalëruesi i vetëm që fitoi një garë ndonëse ishte i vdekur në finish.

Hayes nga Brooklyni, që kishte qenë një ndihmës në shtallë të kuajve dhe i kthyer në një kalërues të shquar, arriti të pabesueshmen, ndonëse u pa autsajder absolut. Ai fitoi garën përballë favoritëve. Derisa kjo arritje ishte mjaftueshëm shokuese për tifozërinë, ajo që pasoi ishte edhe më shokuese... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme