Hamilton mbyll sezonin me fitore, pensionohet Alonso

Hamilton mbyll sezonin me fitore, pensionohet Alonso

25 November 2018 19:11

Lewis Hamilton fitoi Çmimin e Madh të Abu Dhabi dhe e ka mbyllur kampionatin botëror të Formulës 1 me 11 fitore dhe me titullin e radhës.

Britaniku i Mercedesit dominoi garën e fundit sezonale nga fillimi në fund, duke mbajtur pas vetes Ferrarin e Sebastian Vettelit dhe Red Bullin e Max Verstappenit.

Ndërkohë, Kimi Raikkonen u largua nga Ferrari duke lënë në mes garën përmbyllëse të kampionatit për arsye teknike, transmeton tch.

Vetëm në vend të 11 ishte Fernando Alonso, i cili i dha lamtumirën Formulës 1 pas 17 sezonesh dhe dy titujsh kampion.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme