MKRS-ja dyshon se Komuna mund të menaxhojë e vetme stadiumin Foto: Driton Paçarada / Koha

MKRS-ja dyshon se Komuna mund të menaxhojë e vetme stadiumin

26 September 2018 09:13

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) ka dyshime të mëdha se Komuna e Prishtinës ka kapacitete për ta menaxhuar dhe mirëmbajtur e vetme stadiumin "Fadil Vokrri".

Për ta ruajtur investimin rreth nëntë milionësh, kreu i MKRS-së, Kujtim Gashi, ka propozuar që menaxhimi i stadiumit të jetë i përbashkët nga Komuna e Prishtinës, pronë e së cilës është stadiumi dhe Federata e Futbollit e Kosovës, shkruan sot Koha Ditore.

Por ky propozim i ministrit Gashi nuk ka gjetur mbështetje nga kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. Kryetari Ahmeti insiston se Komuna ka kapacitet për ta menaxhuar e vetme stadiumin e rinovuar, kryesisht me para të MKRS-së.

Ministri Gashi nuk ka dhënë ndonjë shifër se sa mund të jetë kostoja mujore e mirëmbajtjes. Por insiston se është e papërballueshme nga Komuna si në aspektin financiar ashtu edhe profesional.(Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme