Tommi Makinen - heroi finlandez i rallyt

Tommi Makinen - heroi finlandez i rallyt

23 September 2018 12:34

Tommi Makinen ka bërë një rrugë të gjatë që kur u bë kampioni më i ri shtetëror i Finlandës, si 18-vjeçar.

Ai transferoi aftësitë e tij të drejtimit të traktorit - të mësuara në fermën e babait të tij në Puuppola - në botën e rallyt, duke u bërë një forcë e padiskutueshme.

Gjatë karrierës së tij garuese, Makinen fitoi katër tituj kampioni rresht prej vitit 1996 deri në vitin 1999.

Në të vërtetë, ai në total fitoi 24 gara në botërorin e rallyt, përfshirë pesë në Finlandë dhe katër të tjera në Monte Carlo... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme