Afrika po lë pas botërorin më të keq në 36 vjet

Afrika po lë pas botërorin më të keq në 36 vjet

21 July 2018 11:46

"Rusia 2018" ishte Kampionati Botëror më i keq për Afrikën në 36 vjetët e fundit, pasi asnjë ekip i këtij kontinenti nuk kaloi fazën e grupeve, gjë që ndodhi për herë të parë prej vitit 1982, transmeton Koha.net.

Prej kohës kur Algjeria e Kameruni, si dy përfaqësuesit e vetëm të Afrikës, u eliminuan në fazën e grupeve në botërorin e vitit 1982, të paktën një ekip i Afrikës gjithmonë ka avancuar në fazën e nokautit - deri në botërorin "Rusia 2018".

Pesë përfaqësueset e Afrikës: Egjipti, Maroku, Tunizia, Nigeria dhe Senegali shkuan në Rusi me misionin për të përsëritur ose tejkaluar, suksesin e Kamerunit (1990), Senegalit (2002) dhe Ganës (2010) që kishin arritur deri në çerekfinale të këtij turneu.(Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme