“Magjia afrikane”, realitet apo mit në sport

“Magjia afrikane”, realitet apo mit në sport

15 korrik 2018 16:58

Për disa magjia e zezë ka ndryshuar ndeshjet, ka përcaktuar rezultatet dhe disa jetë janë humbur në këtë proces.

Për të tjerët, kjo është diçka e pakuptimtë dhe një lloj miti i nxitur nga individët që besojnë në besëtytni dhe në magjinë e zezë, shkruan Koha Ditore.

Magjia e zezë kryesisht përdoret në Afrikë, sidomos në futboll.

Në Ruandë, magjinë e zezë e përdorin kryesisht në elitën e futbollit për të marrë rezultate të mira, por kohët e fundit kjo dukuri është futur edhe në një sport tjetër, kriket... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme