ФИФА Евро 2024 KOHA.net

izbori 2019

Иран призна дека го соборил украинскиот авион „ненамерно“.

Иранската војска во саботата наутро призна дека „ненамерно“ го соборила украинскиот патнички авион, при што загинаа сите 176 луѓе во него.
Тврдењето дојде откако канадските и американските официјални лица изјавија дека авионот бил соборен од иранска ракета, можеби по грешка.

Авионот, кој штотуку полета од Техеран за Киев, се урна во средата додека Иран се подготвуваше за воен одговор од САД, неколку часа откако истрела проектили врз американски цели во Ирак.

Во соопштението, Иран рече дека по полетувањето од аеродромот Имам Хомеини, иранските вооружени сили го помешале патничкиот авион за непријателски авион додека бил премногу блиску до воена инсталација, поради висината на која лета и обликот на авионот.неговиот.

Иран со денови негираше дека Боингот 737-800 бил соборен со проектил и рече дека може да потрае месец или два за да се извлечат информации од гласовните рекордери и податоците за летот.

Соединетите Држави му ги предадоа на украинскиот претседател Володимир Зеленски клучните информации за импичментот пред телефонскиот разговор со државниот секретар Мајк Помпео во петокот.

На социјалните мрежи многу Иранци изразија огорченост што на авионот му било дозволено да полета во тие тензични моменти. Некои изразија загриженост поради сликите кои кружат на Твитер, а кои се чини дека покажуваат дека местото на несреќата било исчистено со булдожери.

Американски официјален претставник, повикувајќи се на сателитски податоци, рече дека Вашингтон со висок степен на сигурност заклучил дека авионот по грешка бил соборен од противвоздушна ракета.

Американските воени сателити имаат способност да детектираат инфрацрвени емисии предизвикани од топлина.

Пред да признае дека авионот бил соборен со ракетен напад, Техеран опстојуваше, велејќи дека таквите најави се „психолошка војна против Иран“./VOA/