ФИФА Евро 2024 KOHA.net

СВЕТОТ

ОН: Палестинците биле застрелани додека чекале помош

Додека Израел продолжува да вели дека повеќето Палестинци загинале како резултат на стампедото по „предупредувачките“ истрели, Обединетите нации излегоа со наод кој ги негира овие тврдења.

Обединетите нации открија дека значителен број Палестинци кои биле лекувани по повредите здобиени по нападот во четвртокот додека чекале помош во Газа, имале прострелни рани. Наодот е направен откако набљудувачите на ОН ја посетиле болницата „Ал-Шифа“ во градот Газа и виделе околу 200 луѓе на кои се уште им се лекува.

Џорџ Петропулос, шеф на канцеларијата на Координаторот на ОН за хуманитарни прашања (OCHA) во Газа, изјави за Би-Би-Си дека тој и тимот испратен во болницата Ал-Шифа пронашле голем број луѓе со рани од куршуми. Тој рече дека сите освен 70 до 80 пациенти во собата за итни случаи биле повредени за време на инцидентот со конвојот. Покрај оние со рани од куршуми, тој рече дека медицинските лица лекувале многу што паднале или биле прегазени, но не можел со сигурност да каже која група е поголема.

Петропулос додаде дека оние со рани од куршум биле погодени во горниот и долниот дел од телото. Пациент му кажал дека бил застрелан во градниот кош и оти отишол во „Ал-Шифа“ да се лекува. „Тој рече дека тие (израелските трупи) обично пукаат во воздух. Овојпат пукаа во најгустиот дел од толпата“, изјави Петропулос. Сепак, Петропулос објасни дека персоналот на ОН не бил присутен за време на инцидентот, што го прави многу тешко да се знае што точно се случило.

Др. Мохамед Салха, привремен шеф на болницата Ал-Авда, претходно за Би-Би-Си изјави дека од 176 повредени, 142 се здобиле со рани од куршуми.

Во врска со случајот, во кој беа убиени повеќе од 110 Палестинци, Хамас го обвини Израел дека отвора оган врз цивили, но ова обвинување беше отфрлено од израелските власти, кои тврдат дека откако нивните војници испукале предупредувачки истрели, дошло до стампедо. .

Во изјавата на социјалните мрежи, Даниел Хагари, портпарол на израелските одбранбени сили (ИДФ), рече дека „десетици жители на Газа се повредени како резултат на туркањето и прекршувањето“.

Потполковникот на ИД, Питер Лернер, исто така изјави за вестите на Канал 4 на Велика Британија дека „толпата го нападнала конвојот“ и дека израелските војници „внимателно се обиделе да ја растераат толпата со неколку истрели во воздух“.

Марк Регев, специјален советник на израелскиот премиер, претходно изјави за Си-Ен-Ен дека Израел на кој било начин не е директно вмешан и дека пукањето дошло од „палестински вооружени групи“, иако тој не дал докази.

Лидерите ширум светот повикаа на целосна истрага за инцидентот, јавува Би-Би-Си.

Се очекува разговорите да продолжат

Случајот се случи откако стотици луѓе се собраа околу камионите со помош за да добијат храна, во раните утрински часови во четвртокот. Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, соопшти дека најмалку 112 лица загинале во инцидентот, а 760 други се повредени. Додека израелските напади врз Газа продолжија во саботата, оставајќи 17 мртви, Египет објави дека преговорите за прекин на огнот меѓу Хамас и Израел ќе продолжат во недела во Каиро.

И американските власти во петокот рекоа дека нема индикации дека дискусиите биле под влијание на последниот настан во Газа. Според нив, претседателот Џо Бајден се уште се надева дека прекинот на огнот ќе биде постигнат пред Рамазан, иако дотогаш останува само една недела.

„Се обидуваме да постигнеме договор меѓу Израел и Хамас за враќање на заложниците и итен прекин на огнот во Газа најмалку во следните шест недели и да овозможиме зголемена помош за Појасот Газа“, рече претседателот Бајден за време на состанокот. средба со премиерката на Италија, Џорџија Мелони во Вашингтон.

Оние кои се вклучени во разговорите рекоа дека договорот најверојатно ќе биде спроведен во повеќе фази, а штом ќе се постигне првичен договор, тоа би можело да доведе до прекин на огнот кој ќе трае до шест недели со ослободени група израелски заложници во замена за помалку Палестинци затвореници отколку што првично бараше Хамас.

Вкупниот број на загинати како резултат на војната меѓу Хамас и Израел достигна над 30 од почетокот на борбите на 7 октомври.

САД почнуваат со воздушна помош

Два дена по убиството на стотици Палестинци кои чекаа помош во Газа, Соединетите Американски Држави почнаа да дистрибуираат помош од воздух. Агенциите за помош ја критикуваа оваа одлука на американскиот претседател Џо Бајден, велејќи дека дистрибуцијата започнала без безбеден план. Според нив, наместо тоа, САД треба да ја прекинат испораката на оружје за Израел и да влијаат на притисокот за прекин на огнот во Газа.

Во саботата од авионите беа фрлени 66 големи пакети со помош, по 22 од секој од авионите што прелетаа над Газа. Пакетите наводно содржеле храна, но без вода и медицинска опрема.

Пакетите содржеле 30 парчиња. Претходно, Јордан и Обединетите Арапски Емирати испратија хуманитарна помош по воздушен пат. САД го прават ова за прв пат. Претседателот Џо Бајден ја објави одлуката во петокот. Кога ја објави мерката, Бајден рече дека ова е помош „која воопшто не ги задоволува потребите“.

Хуманитарните агенции остро ги критикуваа американските планови за фрлање на помош со храна во Газа, каде ОН предупредуваат дека стотици илјади луѓе се на работ на гладување, како неефикасни.

Ричард Гован, директорот на ОН на Меѓународната кризна група, рече дека овој метод на дистрибуција не е соодветен.

„Хуманитарните работници секогаш се жалат дека авионските летови изгледаат убаво на сликите, но тоа е лош начин да се достави помош. Неспорно е дека ситуацијата во Газа сега е толку лоша што сите дополнителни залихи барем малку ќе ги ублажат страдањата. Но, ова е во најдобар случај привремена мерка за олеснување“, рече Гован.

Скот Пол од „Оксфам“ напиша во „Х“ дека точките за помош „служат главно за да ја олеснат грижата на совест на високите американски функционери, чии политики придонесуваат за тековните злосторства и ризикот од гладување во Газа“.

„Иако Палестинците во Газа се турнати на апсолутен раб, фрлањето мала симболична количина на помош во Газа, без план за нејзина безбедна дистрибуција, нема да помогне и би било длабоко понижувачко за Палестинците“, рече Пол.

Според него, САД треба да го запрат протокот на оружје кон Израел и да се залагаат за итен прекин на огнот.

„Наместо неселективни воздушни напади врз Газа, САД треба да го прекинат протокот на оружје за Израел што се користи во неселективни напади, да се залагаат за итен прекин на огнот и ослободување на заложниците и да инсистираат Израел да ја исполни својата должност да обезбеди хуманитарна помош, пристап и други основни услуги“, додаде Пол.

Обединетите нации постојано предупредуваа за зголемување на гладот ​​во Газа, додека во саботата беше забележана смрт на десеттото дете како последица од глад. ОН предупредија дека реалната бројка може да биде поголема.

„Официјалните податоци велат дека десеттото дете кое почина од глад е регистрирано во болница. Многу сериозен податок, но неофицијалните бројки за жал може да се очекуваат да бидат поголеми“, изјави Кристијан Линдмајер, портпарол на здравствената агенција на ОН.

Минатата недела ОН, повикувајќи се на загриженост за безбедноста, соопштија дека не можат да испратат помош во северниот дел на Газа. Според ОН, секој ден се потребни 500 камиони со помош. Во меѓувреме, дневниот просек беше 90.

Подготви: Флутура Гаши-Мехмети