ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Преку Балканика

Црна Гора: Дигитални номади во Црна Гора

Овде, зад населбата Херцегова Бијела, својот дом и мир го нашле брачниот пар Хау, Филипња Кеч и Британецот Џонатан. И не само тоа - имаат и работа овде. Тие се дигитални номади – работат преку Интернет, во земја која не е нивна матична земја. Програмирање, видео игри, дигитален маркетинг, криптовалути, е-трговија, графички дизајн, вештачка интелигенција... се само дел од областите што ги покриваат дигиталните номади.

Кеч и Џонатан се блогери за патувања...

„Почнавме да патуваме низ светот во 2013 година. Почнавме од Азија, Јужна Америка, кога решивме да правиме приказни од нашите патувања - како можеш да станеш волонтер, како можеш слободно да патуваш од една до друга дестинација, како да ги оценуваме хотелите и слично... Оттогаш ја изградивме нашата платформа на социјалните мрежи, нашата веб-страница, со речиси милион следбеници и месечни читатели“, рече Кеч Хау, дигитален номад.

Слушнале што прават од туристичката организација Херцег-Нови, па во 2017 година ги повикале да ја посетат Црна Гора. Дојдоа во ноември, месец нималку репрезентативен за туризам.

„Замокот Мамула беше уште отворен, го посетивме, пловевме низ заливот Бока Котор, ни се допадна. Ова го објавивме насекаде, направивме статија на веб-страницата и по една година не поканија повторно да дојдеме“, рече таа.

Како решивте да останете овде?

„Кога првпат дојдовме, во 2017 година, живеевме на едрилица, но дури и тогаш, додека не го обиколивме светот, знаевме дека бараме место за живеење. Секогаш ја имав таа слика во главата дека ќе живеам на некој рид, дека ќе имам поглед на море, дека ќе бидам крај планина. Пораснав во планина и го сакам тоа. Кога првпат дојдовме овде, никогаш не сум видел толку совршена хармонија, море, ридови, планини, сите заедно“, изјави Џонатан Хау.

Црна Гора тогаш беше претставена како една од најдобрите туристички дестинации во светот.

Иако посетиле 143 земји, повторно ја прифатиле поканата од Херцег Нови да дојдат и да ја искусат убавината на летото на црногорското приморје. Кеч беше среќна со враќањето и задоволствата што ги имаше во август 2018 година, додека и двете уживаа во бродската регата во 2019 година.

Сепак, на одлуката да остане во Херцег-Нови влијаел неочекуван и нималку пријатен настан.

„Се случи да доживеам несреќа во Пакистан, бев во инвалидска количка, а мојот сопруг се грижеше за мене. Дотогаш не знаевме дека Црна Гора го има најдобриот институт за физикална терапија во Игало. Ова ми помогна да одам по еден месец и мојот сопруг почна да бара куќа за живеење. Ова беше причината поради која останавме во Црна Гора“, изјави Кеч.

„Пред да дојдеме овде, бевме во Виетнам, Колумбија, Перу, Костарика, а поминавме многу време во Индија. На крајот баравме нешто поевропско, баравме место за сместување. Што се однесува до другите земји во Европа кои имаат добри услови за дигитални номади, тоа се Грузија, Хрватска... но Црна Гора е некако нова земја, би рекол дека уште не и е доста од ова. Мислам дека ова всушност беше вистинското време да се преселиме и да почнеме да живееме овде. Ова не е почеток на туризмот овде, туку е почеток на нова фаза на туризмот и неговиот развој“, рече Џонатан.

Денес, тие се сосема сигурни дека Црна Гора е совршено место за дигитални номади.

„Прво, тука има големо отворање кога станува збор за туризмот, многу лесно се стигнува од други европски земји, за почеток за период од 90 дена. Исто така е релативно евтин во споредба со остатокот од Европа, особено со ЕУ, и со земји како Обединетото Кралство, САД, Австралија, и тука е многу полесно да се врзе крај со крај. Има и одлична инфраструктура, интернетот е еден од најдобрите што сме ги користеле насекаде во светот. И една важна работа е начинот на живот, храната, климата, природата, културата што ја имаш овде, од море до планина за еден час, понекогаш и побрзо. Навистина имаш сè овде“, рече тој.

Кога велите дигитален номад, помислувате на некој што седи на компјутер по цел ден, но тоа не е баш така. Што всушност правиш?

„На пример, пет дена работа, два дена патување, половина ден работа, половина ден истражување. Поради оваа причина, го избравме Херцег-Нови... затоа што можеме да бидеме во планина, да одиме на планинарење три часа и потоа да работиме. Следниот ден можеме да одиме на крстарење, да пливаме и потоа да работиме. И уште една важна работа се аеродромите. Иако нема многу летови до светските дестинации, позициите на аеродромите во Подгорица и Тиват, како и аеродромот во Дубровник, во Хрватска, кој е во близина, се такви што лесно може да се оди каде било“, додаде таа.

Со цел дигиталните номади да не ја напуштат Црна Гора прерано и да дојдат повеќе, Кеч и Џонатан проценуваат дека треба да се воспостави годишна виза за дигиталните номади.

„Сегашната визна регулатива дозволува посета на Црна Гора до 90 дена без виза. За да останете подолго, единствената опција е да аплицирате за привремен престој преку купување имот или основање компанија. Ова е борба за многу дигитални номади, а шансите се дека повеќето ќе заминат на друга дестинација. Доколку Црна Гора воведе можност за едногодишна виза за дигиталните номади, тогаш оние кои работат онлајн и можат да се финансираат на овој начин би останале овде цела година. Ова би била охрабрувачка промена“, рече Џонатан.

„Мислам дека Црна Гора треба повеќе да се отвори за дигиталните номади. Не само да го привлече европскиот пазар, туку и американските, канадските, како и азиските дигитални номади. Имате одлична локација, најдобро, границите се сигурни и ова е одлична можност што треба да се искористи“, додаде Кеч Хоу.

Во моментов не е познато колку дигитални номади има во Црна Гора.

„Не постои начин да се знае официјалната бројка, таа може да биде од стотици до илјада. Но, во иднина може да има соработка овде, да ги охрабриме дигиталните номади да дојдат овде и да им понудат подолг престој, да ги регистрираат за да знае Владата колку луѓе дошле овде поради оваа причина“, рече Џонатан.

„Ја формиравме нашата група на Фејсбук, која има 500 членови, некои од нив можеби се тука, некои можеби веќе заминале на друго место, некои можеби планираат да дојдат овде. Пред исклучувањето на пандемијата, имавме состаноци со околу 20, 25 кои се вистински дигитални номади. Уште една работа е важна, не само за дигиталните номади, туку и за бизнисите воопшто, а тоа е да се има Paypal, ова би било многу важно за да можете да платите сè онлајн, има многу бизниси кои го имаат овој проблем овде“, рече. Кеч.

Овој брачен пар признава дека на почетокот биле скептични дали им одговара црногорскиот менталитет. По една година престој, тие сомнежи исчезнаа.

„Нашите соседи овде се многу добри, како и локалните жители. Овде ја запознав мојата пријателка Ирена, која има салон во Бијеле, и ме запозна со другите луѓе во градот. Тие се навистина љубезни кон странците. Ние купуваме во локални продавници, пазар, пекара. Луѓето се отворени, не канат во своите домови, подготвуваат специјалитети и такви работи...“, рече таа.

ШТО САКАТЕ ДА ЈАДЕТЕ ОВДЕ ВО ЦРНИ ПЛАНИНИ?

„О, боже мој, го сакам кесето, со јагнешко и многу компири. Пред малку ги пробав тие мали крофни кои се потопени во мед. Палачинки? ПАЛАЧИНАААА Ги имам јадено и порано...“, рекол Кеч.

„Како се вика храната што ја правите со компири и ја мешате со крем и сирење? Качамак? Да качамак. Го сакам, ја имаш најдобрата органска храна. Јадеме овде во ресторан, каде зеленчукот е од фармата на сопственикот, од Никшиќи. Ова е неверојатно“, рече тој.

Кеч и Џонатан го делат својот животен простор со шест мачки, кои се од различни земји во светот, додека со нив патувале низ 10 или повеќе земји. Џонатан, кој по професија е архитект, ја прилагодил куќата на нивните желби и потреби.

Тие веќе не се нарекуваат себеси и мачки дигитални номади, туку дигитални имигранти. Додека не се поздравиме, не убедуваат дека ќе ѝ помогнат на Црна Гора, за да дојдат овде повеќе луѓе како нив, што би им помогнало на локалните бизниси и би се зголемило вработеноста.

Значи, добредојде во Црна Гора!