ФИФА Евро 2024 KOHA.net

AUTO

Нов Tesla Roadster: Цена, спецификации, датум на лансирање и максимална брзина

Втората генерација на Tesla Roadster беше најавена пред седум години, но во неколку наврати одвреме-навреме беше враќан наназад. Сега можете да ја видите светлината на крајот од тунелот. Новиот електричен автомобил се очекува да биде претставен оваа година и да биде лансиран во 2025 година.

Шефот на гигантот Тесла, Илон Маск, на Твитер изјави дека дизајнот на новиот автомобил е завршен и дека ќе биде претставен оваа година, а на пазарот ќе биде пуштен од следната година.

„Ваков автомобил нема да има, ако можете дури и да го наречете автомобил. Мислам дека тоа е најлудата манекенка на сите времиња“, напиша тој на Твитер.

Маск исто така изјави дека новиот модел на Roadster може да забрза од 0 до 100 километри на час за помалку од секунда.

Во моментов, најбрзиот автомобил до 100 километри на час е Dodge Challenger SRT Demon. Достигнува 100 km/h за само 1.66 секунди. Моделот користи деривати и специјални гуми за да ја постигне целта. Дури и Формула 1 болидите се далеку од тоа.

Сепак, според Маск, брзината „е најмалку интересна работа“, иако тој не посочи што друго може да биде поинтересно.

{галерија}

Во минатото, шефот на Tesla рече дека Roadster може да достигне брзина од 0-100 km/h за само 1.9 секунди, додека максималната брзина што може да ја достигне е 400 km/h. Додека во 2021 година, тој рече дека автомобилот може да забрза од 0 до 100 km/h за само 1.1 секунда.

Tesla Roadster не е произведен поради доцнења од 2017 година. Доцнењата се случија главно поради проблеми со снабдувањето со материјали. Истото се случи и со Cybertruck, кој конечно беше лансиран.

Tesla почна да прима нарачки за Roadster. Почетната цена е околу 175 илјади евра. Од клиентите на почетокот беше побарано да депонираат околу 40 евра.

Роудстерот може да помине до 1000 километри со целосно полнење на батеријата, велат од компанијата.