KOHA.net

AUTO

Audi го напојува моделот S3

Поминаа четири години откако Audi ја претстави актуелната генерација на моделот S3. Дојде време за ажурирање и новиот модел е најавен во две форми. Изненадувачки, како што пишува „Motor1“, има очигледни промени.

Во срцето на новиот модел е ажурираниот 2.0-литарски бензински мотор. Моторот TFSI има 329 коњски сили. Тој е зајакнат на 23 коњски сили.

Ажурираниот модел доаѓа со седумстепен автоматски менувач.

S3 има и поголеми тркала.

Што се однесува до верзијата RS3, моделот ќе има 2.5 TFSI мотор кој нуди околу 400 коњски сили.

Сликата