ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Изгледа

Европски избори (2)

Најважното нешто што мораме да го запазиме во рамките на конституирањето на новите европски институции е кој ќе биде наследник на Оливер Вархели. При назначувањето на новиот комесар за проширување ќе ја разбереме сериозноста и посветеноста на земјите членки за процесот на проширување

Денеска, додека ние овде во Косово полека се будиме од сон, во Холандија се отвораат избирачките места за европските избори во 2024 година Од денеска до недела 353 милиони европски граѓани ќе излезат на гласачките кутии во 27-те земји-членки на ЕУ. да избере 720 претставници во Европскиот парламент. Иако во рамките на Европскиот парламент, европратениците се организирани во парламентарните групи, на денот на изборите европските граѓани ќе гласаат за своите национални партии. Така, на пример, во Франција ќе гласаат за Републиканската партија, во Германија ќе гласаат за Социјалдемократската партија, во Словенија за Движењето за слобода итн. Дури по изборите, европратениците ќе се организираат во рамките на Европскиот парламент во европски парламентарни групи, во тој случај националните партии со иста или слична политичка идеологија ќе се обединат во пратеничка група. За да се формира пратеничка група, мора да се соберат минимум 23 европратеници од 7 земји-членки на ЕУ. Во актуелниот законодавен дом на Европскиот парламент има седум парламентарни групи: (1) Европската народна партија, (2) Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите, (3) групата „Обнови ја Европа“, (4) Групата на Зелените/Алијансата на Европејците Слободни, (5) Група на европски конзервативци и реформисти, (6) група на идентитет и демократија и (7) група на левица.

Европската народна партија (ЕПП) е политичка групација од десниот центар, обединета околу конзервативните демократски вредности. Традиционално, ова е најголемата политичка групација во рамките на ЕП. ЕПП победи на европските избори и ја предводеше Европската комисија во последните три децении. Историски гледано, ЕПП е проевропска група и го поддржува процесот на проширување. Најголеми членови на групата се германската Христијанско-демократска унија, Шпанската Народна партија и Граѓанската платформа на Полска. Претседателката на Европската комисија, г. Од оваа политичка група потекнува Урсула фон дер Лајен.

Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите (S&D) е втората по големина европска политичка групација и партија на левиот центар. Традиционално, S&D заедно со ЕПП беа коалицијата што ги предводеше европските институции. Историски гледано, S&D е проевропска група и го поддржува процесот на проширување. Најголеми членови на групата се Социјалдемократската партија на Германија, Демократската партија на Италија и Социјалистичката работничка партија на Шпанија. Од оваа политичка групација доаѓа германскиот канцелар Олаф Шолц.

Групата „Обнови ја Европа“ е либерална групација на центарот, која беше клучна во поддршката и функционирањето на коалицијата ЕПП/СиД. „Обнови ја Европа“ е проевропска група која го поддржува процесот на проширување. Најголеми членови на групата се француската Ренесанса и Германската Слободна демократска партија. Од оваа политичка групација доаѓа и претседателот на Франција, Емануел Макрон.
Зелената група/Алијансата на слободни Европејци е групација која ги обединува еколошките и либералните европски партии, кои даваат приоритет на прашањата за животната средина, како и човековите и малцинските права. Иако се мала група европратеници, тие се покажаа како исклучително динамичен глас во европскиот политички дискурс. Групата на Зелените/Алијансата на Европејците е проевропска група и силен поддржувач на процесот на проширување. Најголеми членови на групата се германската Зелена партија и француската Еколошка партија. За нас, овде во Косово, името на г. Виола фон Крамон е добро позната и потекнува токму од оваа европска политичка групација.

Групата на европски конзервативци и реформисти (ЕЦР) е групација која ги обединува евроскептичните конзервативни партии кои даваат приоритет на националниот суверенитет пред подлабока европска интеграција. Иако евроскептична, групата често го поддржуваше процесот на проширување. Сепак, тие континуирано ја нагласуваат потребата од постепена интеграција, што ги става националните интереси пред натамошното проширување. Најголеми членови на групата се Полската Партија на правдата и правото, италијанската Браќа и шпанската Вокс. Премиерката на Италија, г. Џорџија Мелони, потекнува од оваа политичка групација.

Групата за идентитет и демократија (ИД) е групација што ги обединува националистичките, екстремно десничарските и евроскептичните партии. ИД е против натамошното продлабочување на европската интеграција и отворено се спротивстави на процесот на проширување. Ако ништо друго, оваа група би сакала бавно распаѓање на ЕУ. Ова е и причината поради која други групи подигнаа „санитарен ѕид“ меѓу нив и ИД, отфрлајќи секаква можна соработка со ИД. Најголеми членови на групата се Италијанската лига и Националното движење на Франција. Од оваа политичка групација доаѓаат Марин Ле Пен од Франција, Матео Салвини од Италија и Герт Вилдерс од Холандија.

Левата група е најмалата европска парламентарна групација која ги обединува социјалистичките, комунистичките и другите екстремно левичарски европски партии. Тие се против натамошното продлабочување на евроинтеграциите и отворено се против процесот на проширување. Најголеми членови на групата се грчката Сириза, германската Die Linke и шпанската ПОДЕМОС.
Сега кога ги опфативме главните политички актери на овие европски избори, да кажеме неколку зборови за предвидувањата за изборниот резултат. Предвидувањата се дека двете најголеми групи, ЕПП и С&Д, удобно ќе го задржат своето водство пред другите политички групи. Како такви, тие ќе бидат победници на изборите. Од друга страна, ќе видиме и раст на екстремната десница. Барем во Франција, Италија, Унгарија, Белгија, Холандија и Австрија, големи се шансите екстремно десничарските партии да победат на изборите. Во земји како Шведска, Финска, Естонија, Германија, Шпанија и Португалија се очекува да го освојат второто место. Сепак, сето тоа нема да биде доволно за да се спречи традиционалната коалиција да ги формира новите европски институции. 
Во овој поглед, сите прогнози се дека ЕПП-С&Д-либералите ќе го задржат потребното мнозинство од 361 место за конституирање на новите европски институции.

На сета оваа позадина се поставува прашањето што значи сето ова за проширување? 

Се плашам дека, иако новиот Европски парламент ќе остане поддржувач на процесот на проширување, подемот на десницата ќе изврши значителен јавен притисок врз европскиот политички центар. Центарот иако ќе го преживее овој притисок на јавноста, дефинитивно ќе биде оштетен од него. Јавниот притисок континуирано ќе го еродира европскиот центар и ќе го обврзува на политички компромиси во различни области на власт. И на крајот, верувам дека најважното нешто што мора да го запазиме во рамките на конституирањето на новите европски институции е кој ќе биде наследник на Оливер Вархели. При назначувањето на новиот комесар за проширување ќе ја разбереме сериозноста и посветеноста на земјите членки за процесот на проширување.