ФИФА Евро 2024 KOHA.net

TECH

Samsung очекува раст на профитот од над 900%

Профитот на Samsung расте

Профитот на Samsung расте

Фото: Асошиетед прес

Самсунг Електроникс соопшти дека очекува неговата заработка за првите три месеци од 2024 година да порасне повеќе од 10 пати во однос на пред една година.

Ова доаѓа откако цените на чиповите закрепнаа од падот по пандемијата и расте побарувачката за производи поврзани со вештачката интелигенција (АИ), јавува Би-Би-Си.

Самсунг со седиште во Јужна Кореја е најголемиот светски производител на мемориски чипови, паметни телефони и телевизори.

Компанијата треба да објави детален финансиски извештај на 30 април.

Технолошкиот гигант процени дека неговиот оперативен профит се зголеми на 4.9 милијарди долари во кварталот јануари-март, што е за 931% повеќе од истиот период во 2023 година. 

Нејзината заработка се очекува да биде зголемена со закрепнувањето на глобалните цени на полупроводниците по остриот пад пред една година.

Земјотресот што го погоди Тајван на 3 април, исто така, може да ја заостри глобалната понуда на чипови, што може да му помогне на Samsung дополнително да ги зголеми цените.

Тајван е дом на неколку големи производители на чипови, вклучувајќи го и TSMC - кој е снабдувач на Apple и Nvidia.

И покрај тоа што TSMC рече дека земјотресот немал големо влијание врз производството, сепак забележал одредени нарушувања во неговото работење.

Се очекува Samsung да добие поттик и од продажбата на своите нови паметни телефони Galaxy S24, кои беа лансирани во јануари.