ФИФА Евро 2024 KOHA.net

TECH

Samsung го претстави телефонот со екран што се преклопува

Samsung го претстави својот долгоочекуван телефон на преклопување и побара од развивачите на Android да почнат да создаваат апликации за новиот уред.

Јужнокорејската компанија треба да го усоврши телефонот што се преклопува за да избегне пад на профитот во својата мобилна поделба и да остане во чекор со Apple, пренесува tch.

Телефоните што се преклопуваат ветуваат екран на мал таблет во џебен уред.

На претставувањето во Сан Франциско, Џастин Денисон, виш потпретседател за маркетинг на мобилни производи, покажа прототип на новиот телефон.

Преклопен на половина, изгледа како дебел телефон, но Samsung не им даде можност на медиумите или на програмерите да го допрат или да го видат уредот одблизу.

Дејв Бурк, потпретседател за инженерство за софтверската платформа на Google Android, на конференција во Калифорнија рече дека Samsung планира да претстави нов уред базиран на Android на почетокот на следната година. „Очекуваме да видиме преклопливи производи од некои производители на Android“, рече тој.

Шефот за Android UX на Google, Глен Марфи, исто така беше на сцената со Samsung и рече дека Google ќе работи со заедницата на програмери за да донесе повеќе функции на телефонот.

Samsung соопшти дека ќе биде подготвен за масовно производство во наредните месеци.

Samsung е еден од ретките програмери кои работат со телефони на преклопување. Huawei соопшти дека планира да лансира 5G паметен телефон со преклоплив дисплеј во средината на 2019 година.

{галерија}