ФИФА Евро 2024 KOHA.net

звечан 17

Звежан

Пеци предупредува на тужба против фирмата која не ги извршила работите на пумпите за вода

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 2 јули 2024 19:27 часот

Жителите на селото Жаж и тоа на Болетин во општина Звечан се очекува во среда да протестираат, причината за...

Илир Пеци

За недостиг на вода, градоначалникот на Звечан предупредува на тужба против приватна фирма

Арбери 2 јули 2024 17:31 часот

Градоначалникот на Звечан Илир Пеци предупреди дека ќе поднесе тужба против приватна компанија бидејќи некои...

Протест - Звечан

Едномесечен притвор за Србинот осомничен за напад на функционери на КФОР во Звечан

HRONIKA 21 јуни 2024 година, 16:15 часот

Основниот суд во Приштина на обвинетиот со иницијали Л.Д. под сомнение му одреди едномесечен притвор...

Звечан

Уапсен човек кој се бараше за нападот на КФОР пред години во Звечан

Арбери 19 јуни 2024 година, 22:57 часот

Уште еден осомничен беше уапсен за вмешаност во нападот врз членовите на КФОР во мај 2023 година во ...

Звежан

Русин е уапсен во Звечан, влегол нелегално

HRONIKA 8 јуни 2024 година, 09:36 часот

Во Ѕвечанското село Грижан е приведен државјанин на Русија и полицијата видела дека влегол на Косово...

Градоначалникот на општина Звечан, Илир Пеци

Пеци: Потпретседателката е разрешена затоа што носела одлуки во мое име

Арбери 30 мај 2024 17:23 часот

Градоначалникот на општина Звечан Илир Пеци се изјасни за разрешувањето на заменик-градоначалничката на оваа општина Наташа Томаниќ на...

Општина Звечан

Разрешена е заменик-градоначалничката на Звечан, Наташа Томаниќ

Арбери 30 мај 2024 14:52 часот

Градоначалникот на Звечан денеска ја разреши заменик-градоначалничката на општината Наташа Томаниќ Решението за разрешување на Томаниќ е донесено денеска.

Вјоса Османи

Османи за нередите од 29 мај: Неказнувањето мора да престане

Арбери 30 мај 2024 08:54 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, порача дека сторителите на насилните протести на 29 мај мора да одговараат...

Звечан

Се бара одговорните за насилството од 29 мај да бидат изведени пред лицето на правдата

Арбери 29 мај 2024 19:11 часот

Мисијата на НАТО на Косово побара лицата кои ги нападнаа нејзините војници пред една година да...

Звечан протестира

Една година по нередите во Звечан, КФОР бара одговорност

Арбери 29 мај 2024 08:59 часот

Мисијата на НАТО на Косово уште еднаш побара сторителите на нападите врз припадниците на КФОР за време на протестите...

Бањи

КФОР негира дека преговарал со напаѓачите од Бањска за бегство

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 26 мај 2024 19:03 часот

Мисијата на КФОР на Косово го повика извештајот на Меѓународната кризна група, чиј дел...

Звечан

Едномесечен притвор на осомничениот за нападот врз полицијата и КФОР во Звечан

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 12 мај 2024 19:08 часот

Слободан Милетиќи е во притвор од еден месец, под сомнение дека нападнал косовски полицајци и војници на КФОР...

Звечан

Еден месец српски притвор за нередите во Звечан

HRONIKA 12 мај 2024 14:12 часот

Основниот суд во Приштина му одреди едномесечен притвор на обвинетиот С.М., поради сомнение дека извршил ...

Илир Пеци

Градоначалникот на Звечан Илир Пеци последната средба ја одржува во с

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 30 април 2024 19:46 ч

Со околу три часа два дена може да се сумира времето поминато во објектот на општина Звечани...

Општина Зубин-Потоку

Градоначалникот на Зубин-Потоку и на Звечан ќе се преселат во општинските канцеларии

Арбери 26 април 2024 19:04 ч

Градоначалникот на Зубин Поток се врати во општинскиот објект, една година по извршувањето на мандатот од алтернативна функција. Причина за...

Звечан - Зубин поток

Една година по изборот, Зеќири и Пеци ќе бидат преместени во општинските објекти

Арбери 26 април 2024 09:28 ч

Една година откако беше избран на функцијата градоначалник на општина Зубин-Потоку, Измир Зеќири се врати во општинскиот објект, каде што...

Несреќа - Косовската полиција

Оружје и муниција се одземени во куќа во Звечан

HRONIKA 22 април 2024 08:43 ч

Косовската полиција соопшти дека во неделата во куќа во Звечан запленила две автоматски пушки, неколку чаури,...