KOHA.net

Убиство 75

Дардан Кривача

Кривача го кажува последниот збор во случајот со убиството на Османи: Не го направив тоа намерно

Арбери 25 јули 2024 14:23 часот

Дардан Кривача, обвинет за силувањето и убиството на Маригона Османи, во четвртокот го одржа својот последен говор пред поротата. ...

ФОТО: Заклетва за правда

20 години затвор за обвинетите за убиството во 2021 година во Хајвали

HRONIKA 25 јули 2024 14:22 часот

Основниот суд во Приштина објави осудителна пресуда против Шкумбин Криезиу, со која го осуди на единствена казна од 20 години...

Илустрација

Шест лица се убиени во дом за стари лица во Хрватска

СВЕТОТ 22 јули 2024 12:14 часот

Шест лица се убиени од вооружен маж во дом за стари лица во хрватскиот град Дарувар, источно од...

Поглед од местото на настанот

Три лица загинаа во кафеана во Албанија

HRONIKA 21 јули 2024 09:32 часот

Три лица се убиени во сабота навечер во паб во Мемалиај, Албанија, во вооружен напад...

Местото каде што се сомничи дека е убиен Косовецот

Србија инсистира дека убиството на полицаецот било планирано - Косово го нарекува пропаганда

Арбери 19 јули 2024 22:05 часот

Фатон Хајризи, осомничен за убиство на српски полицаец и повредување на друг во град на...

Убиството во Лознице

Србија ќе бара екстрадиција на Артан Хајризи од Германија

Арбери 19 јули 2024 16:34 часот

Србија ќе побара екстрадиција на Артан Хајризи, изјави министерот за внатрешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, како...

Фатон Хајризи

Србија прогласи потрага по Фатон Хајриз

Арбери 19 јули 2024 13:06 часот

Властите во Србија соопштија дека интензивно трагаат по Фатон Хајриз, како осомничен за убиството на...

Лозница

Излегуваат детали од случајот во Љозница, полицаецот вели дека зачекорил во правец на напаѓачот

HRONIKA 18 јули 2024 20:28 часот

Вјекослав Илиќ, полицаецот кој беше повреден од пукотницата кај Љозница во Србија, во раните утрински часови во четвртокот, е...

Убиството во Лознице

Србија го обвини Косово за убиството во Љозница

Арбери 18 јули 2024 19:08 часот

Српски полицаец е убиен во четвртокот наутро во Лозница од оваа земја, а се сомнева дека...

Анди Пајазити

Обвинетиот се изјасни за невин за убиството во „Бон вивант“

HRONIKA 18 јули 2024 18:01 часот

Обвинетиот Анди Пајазити се изјасни за невин за убиството на К.Р., на 4 година во кафеана „Бон Вивант“...

Армин Папергер

Германија не го коментира извештајот за заговор за убиство на шефот на главната одбранбена фирма

СВЕТОТ 12 јули 2024 15:07 часот

Германската влада во петокот објави дека „нема да биде заплашена“ од руските напори да ја поткопа поддршката на земјата ...

Убиство во Англија

Полицијата го пронајде осомничениот за убиството на сопругата и двете ќерки на коментаторот на Би-Би-Си

СВЕТОТ 10 јули 2024 16:15 часот

Обновено (20:35) - Британската полиција во средата објави дека пронашла маж баран во...

Убиство - ранување - Полициска лента - Полицијата

Од полицијата велат дека годинава има намалување на бројот на убиства и силувања

Арбери 9 јули 2024 16:41 часот

Од вкупниот број пријавени случаи во првите шест месеци од годинава во косовската полиција, откриеноста...

Болница - ККУК

Притвор на жената осомничена дека го убила бебето при породување

HRONIKA 2 јули 2024 15:29 часот

Основниот суд во Приштина, подружница Подујево, му одреди мерка притвор во траење од еден месец на осомничениот Ѓ.Л. под сомнение...

Основното обвинителство во akаковица

Обвинение против 9 лица поврзано со убиството што се случи лани во август во Малишево

HRONIKA 1 јули 2024 15:48 часот

Основното обвинителство во Ѓакова поднесе обвинителен акт против деветмина обвинети во врска со предметот за тешкото убиство на...

Милорад Шубариќ

Обвинетиот за убиството на неговиот брат во Грачаница е осуден на 17 години затвор

HRONIKA 13 јуни 2024 година, 09:47 часот

Основниот суд во Приштина ја објави виновната пресуда против Милорад Шубариќ, со која е осуден на 17 години затвор за убиство на...

Дардан Криваќа - Арбер Сејдиу

Форензичар: Од тешки повреди почина Маригона Османи

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 11 јуни 2024 година, 19:15 часот

Смртта на Маригона Осман дошла како последица на тешки и повеќекратни телесни повреди, предизвикани од возилото на...

Судот во Швајцарија

Продолжува судскиот процес против Албанецот кој е обвинет за убиство на сопругата во Швајцарија

HRONIKA 11 јуни 2024 година, 17:11 часот

Во вторник, вториот ден од судењето се одржа против 49-годишниот Африм Т., кој е обвинет за свирепо убиство на ...

Дардан Кривача

Судскиот вештак за Маригона Османи: Почина од тешки повреди

HRONIKA 11 јуни 2024 година, 12:35 часот

Судскиот вештак Наим Халити изјави дека Маригона Османи починала како последица на повеќе тешки повреди. Тој ...

Основен суд Феризај

Куќен притвор на лицето кое наводно му нанело фатални повреди на таткото

HRONIKA 10 јуни 2024 година, 16:21 часот

Едномесечен куќен притвор на осомничениот Ш.К., одреди Основниот суд во Урошевац. кој е осомничен...