ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Вјоса Османи 163

Вјоса Османи и Албин Курти

Османи и Курти ги мотивираат олимписките спортисти: Вие сте нашата инспирација

СПОРТ 15 јули 2024 21:48 часот

Неколку дена пред заминувањето за Париз, каде Косово на Олимписките игри ќе го претставуваат девет спортисти, претседателот...

Нита Шала

Нита Шала е именувана за амбасадор во Италија

Арбери 15 јули 2024 18:14 часот

Нита Шала е назначена за амбасадор на Косово во Италија, објави таа на социјалната мрежа Х...

Вјоса Османи - Џонатан Харгривс

Османи и британскиот амбасадор разговараат за соработката меѓу двете земји

Арбери 15 јули 2024 16:09 часот

Претседателката Вјоса Османи во понеделник се сретна со британскиот амбасадор во Косово, Џонатан Харгривс.

Вјоса Османи

Османи им се обраќа на иселениците: Вие сте срцето и душата на Косово

Арбери 15 јули 2024 11:22 часот

Претседателката на Косово Вјоса Османи преку видео објавено на социјалните мрежи им се обрати на иселениците од...

Претседателката Вјоса Османи и поранешната лидерка на Претставничкиот дом во Конгресот на САД, Ненси Пелоси

Османи се среќава со Пелоси: вистинскиот пријател на народот на Косово

Арбери 13 јули 2024 13:16 часот

Претседателката Вјоса Османи во саботата се сретна со поранешната лидерка на Претставничкиот дом во американскиот Конгрес, Ненси Пелоси.

Макрон и Османи

Османи разговара со Макрон за зајакнување на билатералните односи

Арбери 12 јули 2024 16:11 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, во петокот се сретна со својот колега од Франција, Емануел Макрон, со кого разговарале за...

Османи меѓу светските лидери: Првпат Косово беше вклучено на самит на НАТО

Османи меѓу светските лидери: Првпат Косово беше вклучено на самит на НАТО

Арбери 12 јули 2024 09:17 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ја претставуваше земјата на завршниот настан на Самитот на НАТО во Вашингтон со покана...

Вјоса Османи - претседател

Османи: Траен мир е можен само кога има правда за жртвите

Арбери 11 јули 2024 09:26 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, изјави дека траен мир е можен само кога има правда за жртвите. Таа има...

Вјоса Османи

Османи: Бараме меѓународни гаранции за Здружението

Арбери 10 јули 2024 21:49 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, вели дека нејзината земја бара гаранции од меѓународните партнери за спроведување на обврските што...

Рама и Османи

Османи и Рама на средба во Вашингтон: Косово има место во НАТО

Арбери 10 јули 2024 11:14 часот

Претседателката Вјоса Османи во средата во Вашингтон се сретна со премиерот на Албанија, Еди Рама. Лидерите се координирани за позициите ...

Османи - Главчев

Османи и бугарскиот премиер разговараат за аспирациите на Косово за членство во НАТО

Арбери 10 јули 2024 09:18 часот

Косовските аспирации за членство во НАТО и поддршката на Бугарија биле темите на кои се разговарало на средбата на која претседателот...

Поглед од говорот на Блинкен

Блинкени ја цени улогата на Османи во отворањето на регионалниот центар „Жени, мир и безбедност“

Арбери 9 јули 2024 17:38 часот

(Обновено 18:35) - Државниот секретар на САД, Антони Блинкен, ја ценеше улогата на претседателката Вјоса Османи за отворањето на...

Самитот на НАТО

Денеска започнува Самитот на НАТО во Вашингтон

Арбери 9 јули 2024 08:58 часот

Лидерите на воената алијанса на НАТО ќе се сретнат во вторник (9 јули) во Вашингтон на годишниот самит што се поклопува...

Вјоса Османи

Османи и О'Брајан разговараа за улогата на САД во дијалогот Косово-Србија

Арбери 8 јули 2024 17:16 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, соопшти дека се сретнала со помошникот државен секретар во САД, Џејмс О'Брајан, со кого...

Браќата Битиќи

25 години од убиството на браќата Битиќи, Османи: Србија продолжува да ги велича воените злосторници

Арбери 8 јули 2024 14:54 часот

Денеска се навршуваат 25 години од убиството на браќата Јли, Агрон и Мехмет Битиќи. Тие беа уапсени од српската државна ...

Претседателката Вјоса Османи

Блинкени го поканува Османи на активноста за жени, мир и безбедност во рамките на Самитот на НАТО

Арбери 8 јули 2024 14:18 часот

Претседателката Вјоса Османи отпатува во Вашингтон, на покана на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, за...

Џефри Ховение и Вјоса Османи

Американската амбасада ја слави 248-годишнината од независноста на САД, Ховенје: Бевме и ќе бидеме со Косово

Арбери 2 јули 2024 23:15 часот

Американската амбасада во Косово вечерва организираше прием во чест на 248-годишнината од независноста на САД Присутните на овој настан...

Вјоса Османи

Османи: Отстранувањето на мерките создава еднаква состојба во дијалогот

Арбери 1 јули 2024 20:59 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи изјави дека отстранувањето на мерките од Европската унија ќе создаде ситуација на...

Претседателката Вјоса Османи и писателот Исмаил Кадаре

Османи: Албанскиот народ го загуби својот колос и најпознат научник

Арбери 1 јули 2024 10:44 часот

Претседателката Вјоса Османи го нарече „албанскиот гениј“, писателот Исмаил Кадаре, кој почина денеска (понеделник) рече дека народот...

Вјоса Османи - Марк Руте

Османи до новиот шеф на НАТО: Едвај чекам да го унапредиме членството на Косово

Арбери 26 јуни 2024 година, 13:07 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, честитајќи му го на Марк Рутен именувањето за нов секретар на НАТО, рече...