ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Турција 30

пожари во Турција

Петмина загинати во Турција од пожари

СВЕТОТ 21 јуни 2024 година, 09:40 часот

Пет лица загинаа, а десетици други се повредени откако пожарите зафатија неколку области меѓу турските градови, Дијарбекир...

морков

Ѓулер е повикан од Ердоган откако и обезбеди победа на Турција на ЕП

евра 2024 19 јуни 2024 година, 08:39 часот

Турција ја совлада Грузија со 3:1 во првиот натпревар од групата Ф на „Евро 2024“ и еден од хероите беше...

Турција

Турција го добива еден од најдобрите европски натпревари

евра 2024 18 јуни 2024 година, 17:56 часот

Турција и Грузија одиграа силни и многу интересни натпревари. На крајот Турците славеа на стадионот во Дортмунд,...

Со почит

Прв натпревар на стадионите „Евро 2024“.

евра 2024 18 јуни 2024 година, 17:17 часот

Првиот инцидент се случи на стадионите на кои се играат натпреварите од ЕП 2024 На околу еден час пред почетокот...

Ѓулер

Чалханоглу и Ѓулер од Турција

евра 2024 18 јуни 2024 година, 17:07 часот

Капитенот Хакан Чалханоглу и талентот на Реал Мадрид, Арда Ѓулер ја предводат формацијата на Турција за првиот натпревар на...

Турција - Еуро 2024

Турција цели кон целосни бодови против дебитантката Грузија

евра 2024 18 јуни 2024 година, 10:00 часот

Грузија ќе дебитира на големите турнири, кога претставникот на земјата од Јужен Кавказ со 3,7 милиони жители,...

Турција

Турција, Германија или и двете – Турците во Германија можат да изберат

евра 2024 12 јуни 2024 година, 12:32 часот

Пред шест години позицијата на Илкај Гуендоган во германската репрезентација беше доведена во прашање поради една ...

Министерот за одбрана Ејуп Македонија со генерал-мајор Субутај Адаш, кој е началник за операции во Генералштабот на турските вооружени сили

Македонија: Традицијата на соработка со Турција ќе продолжи

Арбери 11 јуни 2024 година, 16:51 часот

Министерот за одбрана Ејуп Македончи изјави дека традицијата на соработка со Турција за исполнување на целите и интересите на...

Avion

Се урна воен авион во Турција, двајцата пилоти загинаа

СВЕТОТ 4 јуни 2024 година, 18:23 часот

Турски воен авион се урна за време на обука во вторникот, при што загинаа двајцата пилоти во авионот SF-260D.

Министерот за надворешни работи на Сирија

Сирија го прекина дијалогот со Турција

СВЕТОТ 4 јуни 2024 година, 16:20 часот

Шефот на сириската дипломатија во вторникот изјави дека на дијалогот меѓу Сирија и Турција треба да му претходи објавување ...

Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган

Русија ја поздравува најавената желба на Турција да се приклучи на БРИКС

СВЕТОТ 4 јуни 2024 година, 15:15 часот

Русија ја поздрави пријавената желба на Турција да се приклучи на групата на нации БРИКС, соопшти ...

Премиерот Албин Курти на првиот економски бизнис форум меѓу Косово и Турција

Курти: Односите со Турција се вкоренети во длабока почит и соработка

Арбери 3 јуни 2024 година, 10:40 часот

Премиерот Албин Курти на првиот Економски бизнис форум меѓу Косово и Турција го ценеше односот со оваа земја,...

Премиерот Албин Курти и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Курти: Високо го цениме придонесот што Турција го дава за одржување на регионалната стабилност

Арбери 31 мај 2024 23:03 часот

Премиерот Албин Курти по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека изразил благодарност за поддршката...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган предупреди офанзива во северна Сирија доколку Курдите одржат локални избори

СВЕТОТ 30 мај 2024 14:27 часот

Турција нема да се двоуми да започне нова офанзива во северна Сирија доколку групите предводени од Курдите ...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган ја обвини Евровизија за „загрозување на семејството“

СВЕТОТ 21 мај 2024 09:33 часот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, го обвини европскиот натпревар за песна „Евровизија“ за „охрабрување на родовата неутралност“ и дека...

Реџеп Таип Ердоган

„Шокираниот“ Ердоган одржува итен состанок по предупредувањата за државен удар

СВЕТОТ 15 мај 2024 13:32 часот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одржа итен состанок со министерот за правда и шефот на разузнавачката служба поради...

Реџеп Таип Ердоган и Кирјакос Мицотакис

Турција и Грција во понеделник ќе ја тестираат иницијативата за петмесечно пријателство

СВЕТОТ 10 мај 2024 14:59 часот

Старите ривали Турција и Грција ќе ја тестираат петмесечната иницијатива за пријателство во понеделник кога грчкиот премиер Киријакос Мицотакис...

Ердоган - Нетанјаху

Турција ја прекина трговијата со Израел поради „хуманитарната трагедија“ во Газа

СВЕТОТ 3 мај 2024 08:04 часот

Турција ги прекина сите трговски односи со Израел поради офанзивата во Газа, наведувајќи ја „полошата трагедија ...

Турција

Барди постигнува прекрасен гол во Турција

фудбал 28 април 2024 20:51 ч

Играчот од средниот ред Енис Барди постигна прекрасен гол во победата на Трабозонспор над Газиантеп од 4:2, постигнат во 65. минута.

Реџеп Таип Ердоган и Исмаил Ханије

Ердоган вели дека Израел ќе плати за угнетувањето врз Палестинците

СВЕТОТ 20 април 2024 17:23 ч

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во саботата во Истанбул го прими политичкиот лидер на Хамас Исмаил Ханије.