KOHA.net

На Линда 31

Риба со вкус на домати

Риба со вкус на домати

РОДЕН СУМ 20 јуни 2024 година, 09:56 часот

Состојки: 4 филети морски басови 2 нови или 1 главица кромид со средна големина 4 чешниња лук Маслиново масло Сол/бибер 50 гр маслинки Свеж магдонос 

Вафли со протеини

Вафли со протеини

РОДЕН СУМ 13 јуни 2024 година, 13:09 часот

Состојки: 4 јајца, 2 лажици супа од козјо протеини, 4 лажици маслиново масло, 10 лажици јогурт, 1 лажица псилиум влакна, 6 лажици ленено семе, 1 лажичка...

Салата со фусили тестенини

Салата со фусили тестенини

РОДЕН СУМ 6 јуни 2024 година, 15:24 часот

Состојки: 300 гр варени тестенини 1 домат 1 кромид 1 краставица Сос 50 гр сусам Сок од еден лимон 50 мл органски јаболков оцет 3 урми 1...

Мусак со тиквички

Мусак со тиквички

РОДЕН СУМ 5 јуни 2024 година, 10:00 часот

Состојки: 500 гр месо, 2 главици кромид, 2 тиквички, 1 лажичка оригано, маслиново масло, сол/бибер, 4 јајца, 500 мл млеко 

Тепсија со домати и спанаќ

Тепсија со домати и спанаќ

РОДЕН СУМ 4 јуни 2024 година, 09:58 часот

Состојки: 3-4 домати, 300 грама спанаќ, 1 пиперка, 100 грама сирење 

Балсамико пилешко рамо

Балсамико пилешко рамо

РОДЕН СУМ 29 мај 2024 14:23 часот

Состојки: 1 кг пилешко раме, 4 главици кромид, 4 лажици крем балсамико, 1 лажичка црн пипер, 4 чешниња лук, маслиново масло, сол, 40 грама путер 

Крем (со вкус на маслинки)

Крем (со вкус на маслинки)

РОДЕН СУМ 29 мај 2024 13:15 часот

Состојки: 200 гр урда, 200 гр крем, 100 гр маслинки, 100 гр ореви, малку лута пиперка, маслиново масло, 50 гр лешници, суви смокви, суви кајсии 

Супа со печени печурки

Супа со печени печурки

РОДЕН СУМ 27 мај 2024 20:26 часот

Состојки: 500 грама печурки, 1 главица кромид, 1 лук, 500 мл млеко, сол, бибер, свежа мајчина душица

Салата од тестенини

Салата од тестенини

РОДЕН СУМ 22 мај 2024 10:42 часот

Состојки: 20 гр тестенини „Пики“, 2-3 чери домати, 1/2 авокадо, Сос: 50 гр сусам, печен до златна боја, Сок од еден лимон, 200 мл...

Детоксикација од дива зелка

Детоксикација од дива зелка

РОДЕН СУМ 20 мај 2024 21:56 часот

Состојки: 100 гр дива зелка, 2 лимони, 50 гр ѓумбир 

Десерт од кајсии

Десерт од кајсии

РОДЕН СУМ 17 мај 2024 15:59 часот

Состојки: 3 јајца, 150 грама шеќер, 250 грама интегрално или спелно брашно, 1 лажичка сода бикарбона, 4 лажици џем од кајсии, 150 мл масло...

Мускули со зеленчук во тепсија

Мускули со зеленчук во тепсија

РОДЕН СУМ 16 мај 2024 09:37 часот

Состојки: 1 кг говедски мускули, 1 бел кромид, 1 црвен кромид, 1 тиква, 1 зелена пиперка, 1 црвена пиперка, 4 компири, маслиново масло, сол/бибер, ½ лажичка...

Море бас со сос од ореви

Море бас со сос од ореви

РОДЕН СУМ 15 мај 2024 10:28 часот

Состојки: бас риба Маслиново масло Сол/бибер Сос 50 гр ореви Кора од еден лимон Сок од еден лимон 40 мл маслиново масло 1 лажичка сенф Сол/бибер 

Пита со пилешко

Пита со пилешко

РОДЕН СУМ 14 мај 2024 09:51 часот

Состојки: 10 јуфки за пита, 1 јајце, 100 гр јогурт, 100 гр путер, фил: 1 кг пилешки гради, 3-4 главици кромид, 1 лажичка сол, 1 лажичка бибер...

Пилешко филе со вкус на пица

Пилешко филе со вкус на пица

РОДЕН СУМ 9 мај 2024 18:56 часот

500 гр пилешки гради Маслиново масло Сол/бибер Сос од домати 200 гр сирење моцарела Малку џеновски сос 

САЛАТА

Салата од аспарагус

РОДЕН СУМ 9 мај 2024 15:53 часот

1 китка аспарагус 1 китка млад кромид Неколку свежи листови нане „Ругове“ бело сирење 1 грст семки од тиква Кората од...

Ракчиња

Ракчиња

РОДЕН СУМ 1 мај 2024 09:18 часот

Состојки: 2 лажици маслиново масло, 50 мл сос од домати, 1 лажица мед, 4 чешниња лук, сок од половина лимон, сол/бибер, малку кајен пипер 

Печено

Печено

РОДЕН СУМ 30 април 2024 16:03 ч

Состојки: 1 кг говедско месо од врат, маслиново масло, сол/бибер, малку чаден пипер, 2 лажици балсамико оцет, 1 гранче свеж рузмарин, 5 чешниња...

Супа од аспарагус и спанаќ

Супа од аспарагус и спанаќ

РОДЕН СУМ 29 април 2024 15:59 ч

Состојки: 1 китка аспарагус, 300 гр спанаќ, 1 главица кромид, 4 чешниња лук, 1 компир, маслиново масло, сол, бибер, 200 мл млеко 

Мача крем

Мача крем

РОДЕН СУМ 25 април 2024 12:35 ч

Состојки: 3 жолчки, 3 лажици еритритол шеќер или шеќер, 50 гр скроб, 500 мл млеко, 2 пакетчиња ванилин шеќер или семките од...