KOHA.net

тајван 8

Новоименуваниот претседател на Тајван, Вилијам Лаи

Новиот претседател на Тајван побара од Кина да престане со заканите

СВЕТОТ 20 мај 2024 09:15 часот

Новоименуваниот претседател на Тајван, Вилијам Лаи, ја повика Кина да престане да му се заканува на островот и ...

Знамиња на САД и Кина

Кина ги санкционира американските компании за поддршка на Тајван

СВЕТОТ 11 април 2024 12:47 ч

Кина во четвртокот објави санкции против две американски компании поради, како што рече, поддршката на продажбата на...

Земјотрес во Тајван

Бројот на загинати во земјотресот во Тајван се искачи на 12

СВЕТОТ 5 април 2024 12:39 ч

Бројот на загинатите како последица на земјотресот во Тајван достигна 12. Тамошните спасувачки екипи се соочуваат со...

земјотрес

Над 600 луѓе останаа заглавени од земјотресот во Тајван

СВЕТОТ 4 април 2024 15:32 ч

Тајванската Национална противпожарна агенција (НФА) соопшти дека 663 лица останале заробени како последица на земјотресот во...

Жена се евакуира од земја за пешачење по земјотресот во Тајван

Жена која била заглавена на планинарска патека во Тајван е евакуирана со хеликоптер

СВЕТОТ 4 април 2024 14:39 ч

Жената која беше повредена како последица на земјотресот што пред еден ден го погоди источниот дел на Тајван е пренесена...

Земјотрес во Тајван

Тајван и понатаму е погоден од нови земјотреси

СВЕТОТ 4 април 2024 10:35 ч

Бројот на повредени во земјотресот со јачина од 7.4 степени во источен Тајван во четвртокот надмина 1,000, иако бројот на ...

Земјотресот во Тајван

Јапонската метеоролошка агенција предупредува на нови земјотреси

СВЕТОТ 3 април 2024 12:09 ч

Претставник на Јапонската метеоролошка агенција најави дека во текот на деновите постои можност за нови земјотреси во областа...

Моќни услови во Тајван

Земјотресот во Тајван, 9 загинати и над 100 заробени под урнатините

СВЕТОТ 3 април 2024 10:32 ч

(Обновено - 13:34) - Претседателот на Тајван, Цаи Инг-вен, реагираше по земјотресот што ја погоди источноазиската островска земја. Земјотресот...