KOHA.net

Сирија 12

Нападите на Исламската држава двојно се зголемија во Ирак и Сирија во споредба со минатата година

Нападите на Исламската држава двојно се зголемија во Ирак и Сирија во споредба со минатата година

СВЕТОТ 17 јули 2024 11:52 часот

Централната команда на Соединетите Американски Држави соопшти дека групата Исламска држава се обидува да „обнови“ по ...

Реџеп Таип Ердоган

Односите меѓу Турција и Сирија, Ердоган вели дека ќе го покани Асад на разговори

СВЕТОТ 7 јули 2024 15:01 часот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во неделата изјави дека Турција ќе му упати покана на сирискиот претседател Башар...

Башар Асад

Париз го остава на сила налогот за апсење на сирискиот претседател Башар Асад

СВЕТОТ 26 јуни 2024 година, 16:11 часот

Апелациониот суд во Париз во средата одлучи дека меѓународната потерница за претседателот на Сирија, Башар Асад, на...

Албанија-Косово-Србија, 10-годишното патување на момчето бегалец од Сирија до Европа

Албанија-Косово-Србија, 10-годишното патување на момчето бегалец од Сирија до Европа

СВЕТОТ 20 јуни 2024 година, 12:59 часот

Халил имал само шест години кога ја напуштил Сирија, во времето кога граѓанската војна го достигнала својот врв Живеел во провинцијата...

Министерот за надворешни работи на Сирија

Сирија го прекина дијалогот со Турција

СВЕТОТ 4 јуни 2024 година, 16:20 часот

Шефот на сириската дипломатија во вторникот изјави дека на дијалогот меѓу Сирија и Турција треба да му претходи објавување ...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган предупреди офанзива во северна Сирија доколку Курдите одржат локални избори

СВЕТОТ 30 мај 2024 14:27 часот

Турција нема да се двоуми да започне нова офанзива во северна Сирија доколку групите предводени од Курдите ...

Судење на тројца сириски функционери за нивно соучесништво во злосторства против човештвото. Париз, Франција, 21 мај 2024 година

Франција го започна првото судење за воени злосторства на сириските власти

СВЕТОТ 21 мај 2024 23:32 часот

Франција го отвори првото судење против претставници на сириската влада на претседателот Башар ал Асад со тројца офицери...

Сирија

Соединетите Американски Држави бараат од земјите да ги вратат своите граѓани кои се наоѓаат во сириските затвори

СВЕТОТ 18 април 2024 13:44 ч

Амнести интернешнал документира злоупотреба, вклучително и тортура и лишување од медицинска нега, во притворските установи каде што илјадници ...

Уништени се Иранската амбасада во Сирија и зградата на Конзулатот

Иранскиот конзулат во Сирија е уништен во воздушен напад, најмалку 5 загинати

СВЕТОТ 1 април 2024 20:16 ч

Во воздушен напад, наводно извршен од Израел, била уништена зградата на иранскиот конзулат во главниот град на...

Бомбашки напад на пазар во Сирија

Бомбашки напад на пазар во Сирија, најмалку седум мртви

СВЕТОТ 31 март 2024 година 12:14 часот

Најмалку седум лица го загубија животот во бомбашки напад на пазар во северна Сирија, јавува „Би-Би-Си“.Во...

Сирија

Над 50 жртви од израелските напади во Сирија

СВЕТОТ 30 март 2024 година 16:25 часот

Бројот на жртвите од израелските воздушни напади во Сирија се зголеми на 52. Меѓу жртвите има 38 војници ...

Хезболах

Сирија го обвинува Израел за смртоносниот напад во Алепо

СВЕТОТ 29 март 2024 година 17:25 часот

Најмалку 42 лица загинаа во воздушен напад во северозападна Сирија Сириското Министерство за одбрана соопшти дека...