ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Албанија 29

Рахман Јашарај

СБАШК испраќа 440 наставници на албанското крајбрежје

Арбери 14 јуни 2024 година, 12:17 часот

Обединетиот синдикат за образование, наука и култура (СБАШК) најави дека ќе испрати 440 наставници во Албанија. Според...

Силвињо

Специјална сметка на Силвињо за „Гардијан“

фудбал 12 јуни 2024 година, 21:46 часот

Никогаш не останувам смирен“, вели Силвињо попладне што на најдобар можен начин го докажува тоа...

Сали Бериша

Апелот му го дава печатот на Демократската партија на Сали Бериша

Арбери 11 јуни 2024 година, 14:41 часот

Апелациониот суд одлучи да не ја прифати жалбата на Енкелејд Алибеај за печатот на Демократската партија, давајќи во оваа ...

Албанија - обука

Црвените на зелениот терен ги започнуваат последните подготовки за мечот со Италија

евра 2024 10 јуни 2024 година, 15:43 часот

Албанската фудбалска репрезентација се врати на зелениот терен и ги започна последните подготовки за првиот натпревар...

Симон Симон

Кој играч остана надвор од конечниот список на Албанија?

евра 2024 8 јуни 2024 година, 10:08 часот

Во петокот на полноќ беше крајниот рок за одредување на финалните тимови за ЕП 2024. Албанската репрезентација во...

Косово - фудбал

Косово и Албанија во иста група

фудбал 7 јуни 2024 година, 11:45 часот

Во петокот беше извлечена ждрепката за квалификациите за ЕП 2025 година за фудбалери до 17 години Квалификациите се поделени...

Жестока расправа во Собранието на Албанија, од чад и пламен

Жестока расправа во Собранието на Албанија, од чад и пламен

Арбери 6 јуни 2024 година, 12:05 часот

Додека во четвртокот се одржуваше пленарната седница во салата на Парламентот на Албанија, пред него, симпатизерите на опозицијата протестираа...

Автомобилите украдени на Косово се пронајдени во Албанија

Во Албанија се пронајдени автомобили украдени во Косово, за кои постои сомневање дека се користени за криминални цели

HRONIKA 5 јуни 2024 година, 17:12 часот

Албанската полиција заплени две украдени возила на Косово за кои постои сомневање дека служеле за криминални цели...

Мирлинд Даку

Даку на радарот на Бешикташ

фудбал 3 јуни 2024 година, 12:52 часот

Напаѓачот на Албанија, Мирлинд Даку од следното издание може да игра во турската фудбалска елита. Во понеделник медиумите...

Еди Хила

Еди Хила: Албанија, земја на парадоксален реализам

KULTURA 29 мај 2024 23:39 часот

Албанија во 90-тите беше земја на парадокси. Народ гладен за се, па и во прва смисла...

Берати, „Град на илјада прозорци“ (Фото: Дијана Џарвис / Интерпид патување)

Албанија се разликува од искуствата со заедницата

Додаток за култура 26 мај 2024 21:00 часот

Автор: Џесика Рид Ева Раса ги завитка остатоците од моето турско кафе во тенка керамичка кригла. Истурете го сокот од...

државната полиција

Уапсена е групата која шверцувала оружје од Косово во Тирана

HRONIKA 24 мај 2024 11:21 часот

Полицијата во Албанија уапси четворица жители на Косово поради трговија со оружје и заплени десет огнени оружја и...

ЦИК

Членовите на ЦИК ќе одржат работилници во Албанија, а на дневен ред се и изборите

Арбери 20 мај 2024 19:14 часот

Централната изборна комисија неделава ќе започне со подготовки за предвремени парламентарни избори Својот кадар, како што дознава...

ткз Армандо дука пшф

Од зборови до дела ТКЗ се спротивставува на европска Албанија - Србија

фудбал 20 мај 2024 12:19 часот

Навивачите на албанската репрезентација Тифозат Куќези во понеделник реагираа во врска со заедничката кандидатура на АФЛ со Федерацијата...

„Заколнатите девици на Албанија“. (Фото: Њујорк Тајмс)

Албанската девица

Додаток за култура 19 мај 2024 21:00 часот

Во планините на Големите Висорамнини почнале да ја нарекуваат „Лотара“ по нејзините напори да им покаже како ...

Оддел за неутрализација на вооружени елементи

Голема акција на СПАК, распишани се 43 потерници

HRONIKA 17 мај 2024 16:37 часот

Специјалната структура за борба против корупција и организиран криминал (СПАК) во петокот спроведе голема акција при што беа ослободени 43...

Река Буна

Телото на жената е пронајдено и во реката Буна

HRONIKA 7 мај 2024 11:55 часот

Пронајдено и телото на мајката за која постои сомнеж дека се удавила во водите на реката Буна.

Убиство-Ѓирокастер

Уапсен е осомничен за убиството на двајца постари лица во Ѓирокастро

HRONIKA 5 мај 2024 14:25 часот

Албанската полиција во неделата соопшти дека го расветлила убиството на двајца постари лица во Бодриште, Ѓирокастро, три...

Река Буна

Мајката и 3-те деца се осомничени дека се самоубиле во Буна поради насилство, мажот е уапсен

HRONIKA 5 мај 2024 12:36 часот

Жена и нејзините три малолетни деца се сомничат дека се удавиле во реката Буна во Скадар, соопшти...

Протест на 1 мај

Во Албанија имаше протест за 1 мај

Арбери 1 мај 2024 14:05 часот

Граѓани од различни професии протестираа пред кабинетот на премиерот во Албанија за 1 мај, Меѓународниот ден на работниците.