ФИФА Евро 2024 KOHA.net

САД 232

Џефри Ховениер

Ховениер: САД се загрижени поради некои политички одлуки донесени од Владата на Курти

Арбери 15 јули 2024 13:47 часот

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер изјави дека по одобрувањето на Законот за КПК...

Тајната служба на митингот на Трамп

Пиштолот употребен во обидот за атентат врз Трамп можеби му припаѓал на таткото на напаѓачот

СВЕТОТ 14 јули 2024 18:20 часот

Оружјето што беше употребено во обидот за атентат врз американскиот претседателски кандидат, Доналд Трамп, можеби му припаѓа на неговиот татко...

Песков

Распоредувањето на оружје на САД „може да го направи европскиот главен град цел на Русија“

СВЕТОТ 13 јули 2024 22:30 часот

Кремљ предупреди дека распоредувањето на американски ракети во Германија ќе ги направи европските престолнини цел на ракетите...

Џо Бајден

Грешката на Бајден – Зеленски го нарекува „Путин“, а Харис „Трамп“

СВЕТОТ 12 јули 2024 08:12 часот

Американскиот претседател Џо Бајден направи грешка на самитот на НАТО мислејќи на претседателот на Украина, Володимир Зеленски,...

Платформа OnlyFans

„OnlyFans“ се нарекува себеси безбеден. Насилниците ги злоставуваат децата

СВЕТОТ 11 јули 2024 07:50 часот

Кога во април 16 година исчезнала 2023-годишна девојка од Флорида, нејзините родители барале траги на нејзиниот мобилен телефон. Што...

полиција

1-годишно дете пронајдено како лази на улица - брат му е пронајден мртов, а мајка му уапсена

СВЕТОТ 10 јули 2024 22:54 часот

Полицаец во Луизијана, САД, изјавил дека едногодишно „чудо од дете“ преживеало два дена во временска...

полиција

Во САД, маж уби и распарчи трансродовиот тинејџер кој го запознал преку апликација

СВЕТОТ 10 јули 2024 16:30 часот

Маж од Пенсилванија е обвинет за убиство и осакатување на трансродовиот тинејџер што го запознал преку апликација 29-годишниот...

Американскиот конгрес

Американските сенатори ја потврдуваат посветеноста на САД кон Западен Балкан

Арбери 10 јули 2024 10:37 часот

Копретседавачите на Мониторинг групата на НАТО во американскиот Сенат, демократот Жан Шахин и републиканецот Том Тилис во вторникот ја изразија својата посветеност...

Поглед од говорот на Блинкен

Блинкени ја цени улогата на Османи во отворањето на регионалниот центар „Жени, мир и безбедност“

Арбери 9 јули 2024 17:38 часот

(Обновено 18:35) - Државниот секретар на САД, Антони Блинкен, ја ценеше улогата на претседателката Вјоса Османи за отворањето на...

Џо Бајден

Бајден вети дека ќе ја зајакне воздушната одбрана на Украина

СВЕТОТ 9 јули 2024 10:32 часот

Претседателот на САД, Џо Бајден ги осуди руските напади во понеделникот, во кои загинаа најмалку...

Џејмс О'Брајан

О'Брајан: Косово има право да ја брани својата територија, северот и Босна - опасностите на Балканот

Арбери 8 јули 2024 21:52 часот

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Џејмс О'Брајан изјави дека северот на Косово и одвојувањето на Босна и Херцеговина...

Вјоса Османи

Османи и О'Брајан разговараа за улогата на САД во дијалогот Косово-Србија

Арбери 8 јули 2024 17:16 часот

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, соопшти дека се сретнала со помошникот државен секретар во САД, Џејмс О'Брајан, со кого...

Браќата Битиќи, убиени во 1999 година во Србија

САД бараат од Србија да ги изведе пред лицето на правдата одговорните за смртта на браќата Битиќи

Арбери 8 јули 2024 16:02 часот

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер побара од Србија да ја заврши истрагата и да ги изведе пред лицето на правдата...

Претседателката Вјоса Османи

Блинкени го поканува Османи на активноста за жени, мир и безбедност во рамките на Самитот на НАТО

Арбери 8 јули 2024 14:18 часот

Претседателката Вјоса Османи отпатува во Вашингтон, на покана на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, за...

САД

Американската војска во недела го комплетира повлекувањето од Нигер

СВЕТОТ 6 јули 2024 12:30 часот

Американската војска планира да го заврши повлекувањето на целиот американски персонал од нигерската воздухопловна база 101 во главниот град...

хама

Хамас го прифати американскиот предлог за преговори за заложници

СВЕТОТ 6 јули 2024 11:55 часот

Хамас го прифати предлогот на САД да почнат разговори за ослободување на израелските заложници, вклучувајќи војници и ...

Џо Бајден за време на интервјуто за „ABC News“

Бајден: Само Господ може да ме отстрани од трката

СВЕТОТ 6 јули 2024 09:01 часот

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, инсистираше дека само „Семоќниот Бог“ може да го отстрани од ...

Џо Бајден

Бајден, 81: Често остар и фокусиран, но понекогаш збунет

СВЕТОТ 6 јули 2024 08:03 часот

Ставот на претседателот Џо Бајден зад затворени врати, во Овалната соба, за Air Force One и на состаноците околу ...

Албин Курти

Курти: Заканите за Косово се зголемуваат, нов фронт на Балканот би им послужил на Русија и Србија

Арбери 5 јули 2024 10:39 часот

Премиерот Албин Курти изјави дека заканите за безбедноста на Косово се зголемуваат, бидејќи според него, тоа е во ...

Џо Бајден

Демократските донатори се обидуваат да го заменат Бајден во трката за претседател

СВЕТОТ 5 јули 2024 09:46 часот

Американскиот претседател Џо Бајден се соочува со притисок од некои големи демократски донатори, по критиките ...