KOHA.net

Реџеп Таип Ердоган 21

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган се противи на идејата за единствена држава Кипар

СВЕТОТ 20 јули 2024 18:50 часот

Турција продолжува да се противи на создавање обединета кипарска федерација, изјави во саботата турскиот претседател Реџеп Таип...

Ердоган

Ердоган раскажува зошто решил да биде на натпреварот со Турција

евра 2024 5 јули 2024 13:28 часот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека одлучил да отпатува во Берлин за да пренесе од...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган ја обвинува турската опозиција за поттикнување ксенофобија и расизам

СВЕТОТ 1 јули 2024 16:25 часот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини опозициските партии за поттикнување ксенофобија и расизам во понеделникот, еден ден откако жителите...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган го обвинува Западот дека го поддржува Израел да ја прошири војната во Либан

СВЕТОТ 26 јуни 2024 година, 13:04 часот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во средата дека западните земји ги поддржуваат „плановите на Израел за проширување на ...

морков

Ѓулер е повикан од Ердоган откако и обезбеди победа на Турција на ЕП

евра 2024 19 јуни 2024 година, 08:39 часот

Турција ја совлада Грузија со 3:1 во првиот натпревар од групата Ф на „Евро 2024“ и еден од хероите беше...

Министерот за надворешни работи на Сирија

Сирија го прекина дијалогот со Турција

СВЕТОТ 4 јуни 2024 година, 16:20 часот

Шефот на сириската дипломатија во вторникот изјави дека на дијалогот меѓу Сирија и Турција треба да му претходи објавување ...

Премиерот Албин Курти и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Курти: Високо го цениме придонесот што Турција го дава за одржување на регионалната стабилност

Арбери 31 мај 2024 23:03 часот

Премиерот Албин Курти по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека изразил благодарност за поддршката...

Премиерот Албин Курти и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Курти: Со Ердоган разговаравме за соработка во одбраната и економијата

Арбери 31 мај 2024 10:32 часот

Премиерот Албин Курти се изјасни за петочната средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Анкара.

Премиерот Албин Курти и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган

Курти и Ердоган се очекува да се сретнат во следните неколку дена

Арбери 30 мај 2024 23:44 часот

Премиерот Албин Курти во четвртокот го прими амбасадорот на Турција во Косово, Сабри Тунч Ангили. Во соопштението на...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган предупреди офанзива во северна Сирија доколку Курдите одржат локални избори

СВЕТОТ 30 мај 2024 14:27 часот

Турција нема да се двоуми да започне нова офанзива во северна Сирија доколку групите предводени од Курдите ...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган го нарече Нетанјаху „психопат“ и „вампир“

СВЕТОТ 29 мај 2024 14:53 часот

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган го нарече израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху „психопат“ и „вампир“, по нападите во...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган ја обвини Евровизија за „загрозување на семејството“

СВЕТОТ 21 мај 2024 09:33 часот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, го обвини европскиот натпревар за песна „Евровизија“ за „охрабрување на родовата неутралност“ и дека...

Реџеп Таип Ердоган

„Шокираниот“ Ердоган одржува итен состанок по предупредувањата за државен удар

СВЕТОТ 15 мај 2024 13:32 часот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одржа итен состанок со министерот за правда и шефот на разузнавачката служба поради...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган остар кон Нетанјаху: Дури и Хитлер би му завидувал

СВЕТОТ 12 мај 2024 14:00 часот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху со „геноцидните методи“ применети во...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган за прекин на трговијата со Израел: Пример за други земји

СВЕТОТ 3 мај 2024 21:47 часот

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, се огласи по одлуката за прекин на сите трговски односи со Израел и...

Франц-Валтер Штајнмаер со Реџеп Таип Ердоган

Посетата на германскиот претседател предизвика протести во Турција

СВЕТОТ 24 април 2024 16:25 ч

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во средата во Анкара го прими својот германски колега Франк-Валтер Штајнмаер, јавува „Асошиетед прес“.

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган го спореди Нетанјаху со Хитлер: Тој нема да ја избегне правдата

СВЕТОТ 23 април 2024 16:42 ч

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го спореди израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху со нацистичкиот лидер Адолф Хитлер, велејќи дека...

Ердоган

Ердоган следната недела ќе го посети Ирак

СВЕТОТ 21 април 2024 23:17 ч

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган следната недела ќе го посети Ирак, за првпат по повеќе од...

Реџеп Таип Ердоган

Ердоган го обвинува Израел за ескалација на кризата на Блискиот Исток

СВЕТОТ 17 април 2024 12:33 ч

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги обвини западните земји за двојни стандарди, бидејќи наводно зборувале против...

Ердоган

Ердоган му пишува на папата: Човештвото не смее да дозволи дополнителни прекршувања во Газа

СВЕТОТ 13 април 2024 18:40 ч

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во писмо упатено до папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, вели дека човештвото...