KOHA.net

курти влада 10

Лумир Абдиксику, Мемли Красниќи, Рамуш Харадинај

Одбиена вечера

Арбери 11 мај 2024 19:07 часот

Премиерот Албин Курти ги покани лидерите на опозициските партии на вечера, со цел да се разговара за законодавната агенда на...

Цртан филм на денот

Здружението може да се соочи со Косово со други последици

Арбери 11 мај 2024 19:02 часот

Политички експерти и дипломати во саботата оценија дека Косово може да се соочи со последици доколку не даде сигнали...

Артан Мухаџири - политички аналитичар

Мухаџири: Курти го изолира Косово, пријателите ги прогласи за непријатели

Арбери 8 мај 2024 17:39 часот

Политичкиот аналитичар Артан Мухаџири изјави дека премиерот Албин Курти ги нарушил односите со главните сојузници на Косово и...

Премиерот Албин Курти

Курти ги повикува бизнисите да ја зајакнат соработката со Владата

Арбери 7 мај 2024 10:30 часот

На состанокот на Националниот совет за економија и инвестиции, премиерот Албин Курти ги повика бизнисите да ја зајакнат...

Советот на Европа

Германија очекува од Косово „други конкретни чекори“ поврзани со Асоцијацијата за Советот на Европа

Арбери 7 мај 2024 09:59 часот

Германската амбасада во Косово соопшти дека е време Владата на Косово да ги убеди државите да го прифатат...

Албин Курти

Курти на средба со Јашар: Растот на КБС е без преседан

Арбери 7 мај 2024 09:25 часот

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека се сретнал со командантот на Косовските безбедносни сили (ФСК) за да...

министер за туризам

Изгледа 4 мај 2024 17:36 часот

Не само во Ѓаковица, туку и во Калабрија, деновиве е откриен споменик на Скендербег. Албанските национални херои се изморени...

Албин Курти - Влада

Курти: Со силни синдикати се одбиваат тенденциите на олигархиските работодавачи

Арбери 1 мај 2024 17:37 часот

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека преку моќните синдикати тенденциите на олигархиските работодавачи да ...

GLPS конференција, Њомеза Арифи, Арбереша Лоџа-Стубла

Извештај за GLPS за Владата на Курти: Низа ќор-сокак, потребно е преформатирање

Арбери 8 април 2024 19:24 ч

Групата за правни и политички студии во понеделник го објави извештајот за третата година од работата на Владата...

Панелистот во „Конфронт“, Ррон Ѓиновци

Ѓиновци: Опозицијата да се моли Курти да не поднесе оставка затоа што исчезнува демократијата

Арбери 27 март 2024 година 21:18 часот

Панелистот во „Конфронт“ на КТВ, Ррон Ѓиновци рече дека опозициските партии во земјава не сакаат предвремени избори...