ФИФА Евро 2024 KOHA.net

влада 77

Специјално обвинителство – КПК – Објект

КПК: Со новиот Закон Владата има намера да го блокира и дефункционализира обвинителскиот систем

Арбери 15 јули 2024 15:01 часот

Обвинителскиот совет на Косово (КПК) во одговорот испратен до медиумите, нагласи дека Владата на Косово континуирано ги игнорирала...

Мемли Красниќи

Красниќи ја обвинува Владата за бегството на граѓаните

Арбери 12 јули 2024 17:04 часот

Претседателот на Демократската партија на Косово Мемли Красниќи ја обвини Владата предводена од Албин Курти за бегството...

agk

АГК по донесувањето на законот за КПМ: Власта денеска удри по слободата на медиумите

Арбери 11 јули 2024 15:18 часот

Здружението на новинари на Косово со загриженост го прифати одобрувањето во Собранието на Косово на Законот за Комисијата за...

Состанок на Владата

Владата ја оправдува загубата од 21 милион за долгот признаен на „Кутур Глобал“

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 10 јули 2024 19:17 часот

Владата во средата додели над 21 милион евра за исплата на обештетување на „Контур Глобал“, откако го загуби случајот...

Состанок на Владата

Косово го прогласува 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 10 јули 2024 19:15 часот

Единаесетти јули секоја година во Косово ќе се одбележува како Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница, Босна и Херцеговина,...

Харадинај

Харадинај - Куртит: Докажувате дека сте подла личност

Арбери 10 јули 2024 17:50 часот

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, реагираше на прашањето за договорот со „Кунтур Глобал“ откако Владата...

Состанок на Владата

Владата именува дел од управниот одбор на компанијата „Трепча“

Арбери 10 јули 2024 15:15 часот

Владата на Косово ја одобри предложената одлука за именување на надзорен одбор на централното јавно претпријатие „Трепча“, во која...

Албин Курти, владина седница

Косово го прогласува 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Арбери 10 јули 2024 14:35 часот

Владата на Косово во среда го прогласи 11 јули за Ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Хасан Шала

Поранешниот претседател на Апелација смета дека Судскиот совет направил чекор напред под раководство на Зогај

Арбери 5 јули 2024 17:40 часот

Поранешниот претседател на Апелациониот суд Хасан Шала изјави дека Судскиот совет на Косово (КСС) направил чекор напред во...

Состанок на Владата

Курти: Нема добра волја во дијалогот без предавање на Радоичиќ и неговата група

Арбери 28 јуни 2024 година, 14:42 часот

Премиерот Албин Курти повтори дека нема добра волја во дијалогот за нормализација додека Србија не го предаде Милан Радоичиќ...

Претседателот на пратеничката група на Демократската партија на Косово, Абелар Тахири

Опозицијата ја обвинува Владата за заробување и уништување на државата

Арбери 27 јуни 2024 година, 12:54 часот

(Обновено - 13:30) Шефот на пратеничката група на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Бесник Тахири изјави дека преку...

Џемајл Реџај и Флутура Кусари

АГК бара Владата да се повлече од предлог-законот КПМ на ВВ да не го гласа

Арбери 27 јуни 2024 година, 10:17 часот

Претседателот на Управниот одбор на Здружението на новинари на Косово (АГК), Џемајл Реџај и медиумската адвокатка Флутура Кусари, изразија...

ветерани

Ветераните на ОВК предупредуваат на протест

Арбери 26 јуни 2024 година, 12:37 часот

Вршителот на должноста претседател на Организацијата на ветераните на Ослободителната војска, Фатон Клинаку, предупреди на протест во деновите...

уставен суд

Уставниот суд не констатира прекршување во Законот за минимална плата

Арбери 26 јуни 2024 година, 11:15 часот

Уставниот суд и даде право на Владата на Законот за минимална плата, откако го разгледа барањето на пратениците на...

Објектот на Владата на Косово

Владата за изјавата на Вулини: Доказ за врските на Србија со Русија и Кина

Арбери 25 јуни 2024 година, 19:13 часот

Владата на Косово ја гледа изјавата на српскиот вицепремиер, Александар...

Конференција на врховните судови

Шефот на Врховните повика на независност на судството, ја обвинува владата за мешање во некои случаи

Арбери 24 јуни 2024 година, 12:37 часот

Претседателот на Врховниот суд на Косово, Фејзула Реџепи, на 14-та конференција на претседателите на Врховните судови на Централна Европа и...

Зграда на Владата

Владата инсистира ЕУ да го испрати нацртот за Здружението во Венеција

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 23 јуни 2024 година, 19:05 часот

Во пресрет на средбата на високо ниво во рамките на дијалогот во Брисел, Владата на Косово инсистира Унијата...

Бесник Тахири

Тахири: Курти го прифати Здружението, не го основа поради изборите

Арбери 15 јуни 2024 година, 11:39 часот

Шефот на пратеничката група на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Бесник Тахири, вели дека премиерот Албин Курти прифатил...

Government-Flag-Object-dp (2)

Владата му одговори на Хил: Нормализација и взаемно признавање наши цели

Арбери 13 јуни 2024 година, 12:36 часот

Од Србија нема да се бара де јуре да ја признае независноста на Косово за да стане членка на Европската унија по...

Албин Курти

Курти: Жртвата вредеше, денес сме поразвиена земја од кога било досега

Арбери 13 јуни 2024 година, 10:55 часот

Премиерот Албин Курти рече дека вредело ослободувањето и пожртвуваноста на многу генерации за независноста на Косово, од...