ФИФА Евро 2024 KOHA.net

палестина 27

Палестина

Ерменија ја признава палестинската држава

СВЕТОТ 21 јуни 2024 година, 13:48 часот

Ерменија во петокот официјално ја призна палестинската држава Десетици земји ја признаа палестинската држава, иако се уште не ...

Нападот на Газа

Израел спаси четворица заложници, Хамас соопшти дека загинале над 210 Палестинци

СВЕТОТ 8 јуни 2024 година, 19:51 часот

Израелската армија објави дека спасила четворица заложници кои се држеле од октомври по рацијата во централниот Појас...

Роберт Голоб

Словенија ја признава државата Палестина

СВЕТОТ 4 јуни 2024 година, 22:08 часот

Словенија официјално одлучи да ја признае државата Палестина Словенечкиот Парламент во вторникот донесе одлука за предлогот на...

Дардан Молиќај

ПСД: Косово да ја признае Палестина како држава

Арбери 4 јуни 2024 година, 19:32 часот

Социјалдемократската партија повика Косово да ја признае Палестина како држава, додека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го споредија ...

Роберт Голоб - премиер на Словенија

Владата на Словенија го одобри признавањето на палестинската држава, прашањето го испрати до Парламентот

СВЕТОТ 30 мај 2024 17:06 часот

Словенечката влада во четвртокот го одобри предлогот за признавање на палестинската држава и побара од Парламентот да...

Шпанија и Косово

Прашањето за признавање на Косово се „суди“ меѓу Германија и Шпанија

Арбери 29 мај 2024 11:06 часот

На средбата на министрите за надворешни работи на земјите членки на Унијата се разговарало за прашањето за признавање на Косово од Шпанија...

Палестина

Шпанија, Ирска и Норвешка ја признаваат палестинската држава

СВЕТОТ 28 мај 2024 09:39 часот

Шпанија официјално ја призна палестинската држава во вторник, додека Ирска и Норвешка ќе го сторат истото, на ...

Канска облека

Облеките кои привлекоа најголемо внимание на Канскиот филмски фестивал

SHOWBIZ 27 мај 2024 12:00 часот

Црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал имаше различни стилови на облекување, почнувајќи од капи со широк обод,...

Норвешка

Норвешка му ги предава документите за признавање на палестинскиот премиер

СВЕТОТ 26 мај 2024 21:25 часот

Норвешка во неделата му ги предаде документите за признавање на палестинскиот премиер, како најнов чекор кон официјалното признавање на држава...

Akeејк Саливан

Преговорите не еднострано признавање, велат од Белата куќа за палестинската држава

СВЕТОТ 22 мај 2024 21:15 часот

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, изјави дека решението меѓу Израел и Палестина може да ...

Радослав Сикорски

Полска поддржува решение со две држави за Израелците и Палестинците

СВЕТОТ 22 мај 2024 20:29 часот

Шефот на полската дипломатија Радослав Сикорски во средата изјави дека Полска го поддржува решението за кризата со две држави...

Бенјамин Нетанјаху

Признавањето на палестинската држава е „награда за тероризмот“, вели Нетанјаху

СВЕТОТ 22 мај 2024 18:15 часот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, во средата изјави дека признавањето на палестинската држава е „награда за тероризмот“.

Стефан Сежурн

Франција смета дека не се исполнети условите за признавање на палестинската држава

СВЕТОТ 22 мај 2024 16:32 часот

Франција смета дека не се исполнети условите за официјално признавање на палестинската држава и дека таквата акција треба да ...

Амар Хиџази

Западниот Брег го поздравува признавањето на Палестина од Норвешка, Ирска и Шпанија

СВЕТОТ 22 мај 2024 14:16 часот

Официјален претставник на палестинската управа на окупираниот Западен Брег во средата ја поздрави најавата на Норвешка, Ирска и ...

Палестина

Колку земји ја признаа Палестина?

СВЕТОТ 22 мај 2024 09:18 часот

Најмалку 140 земји ја признаа палестинската држава, се вели во неодамнешното писмо до Обединетите нации...

Симон Харис

И Ирска ќе ја признае Палестина

СВЕТОТ 22 мај 2024 09:16 часот

Ирскиот премиер Сајмон Харис најави дека неговата земја ќе ја признае Палестина како држава. „Денес Ирска, Норвешка и ...

Бенјамин Нетанјаху

Израел ги повлекува пратениците од Ирска и Норвешка

СВЕТОТ 22 мај 2024 09:10 часот

Набргу откако Норвешка објави дека ќе ја признае државата Палестина, Израел ги повлече своите пратеници од Ирска...

Премиерот на Норвешка, Јонас Гар Стор

Историска одлука, Норвешка ќе ја признае државата Палестина

СВЕТОТ 22 мај 2024 09:09 часот

Премиерот на Норвешка, Јонас Гар Сторе, во средата на прес-конференција ја објави историската одлука за...

Палестина

Норвешка, Ирска и Шпанија ќе ја признаат Палестина

СВЕТОТ 22 мај 2024 09:07 часот

Премиерот на Норвешка, Јонас Гар Стор

Историска одлука, Норвешка ќе ја признае државата Палестина

СВЕТОТ 22 мај 2024 08:56 часот

Премиерот на Норвешка, Јонас Гар Сторе, во средата на прес-конференција ја објави историската одлука за...