KOHA.net

Северна Македонија 6

MfA

Поранешниот војник на ОВК е приведен во Северна Македонија со налог за апсење издаден од Србија

Арбери 17 јули 2024 22:20 часот

Поранешниот војник на ОВК, Блерим Рамадани, е приведен од полицијата на Северна Македонија, со потерница распишана од Србија,...

Заклетвата на Гордана Силјановска-Давкова

Повторното разгорување на дипломатските битки бара појасна позиција на албанските субјекти во Северна Македонија

Арбери 13 мај 2024 19:54 часот

На свеченоста одржана во неделата, Гордана Силјановска-Давкова ја нарече земјава само „Македонија“, непочитувајќи го Уставот, каде,...

избори, Северна Македонија

Албанците ќе одлучуваат за претседател на Северна Македонија на 8 мај?

Ражон 25 април 2024 09:13 ч

Кандидатот на опозицијата Гордана Силјановска-Давкова во средата убедливо победи во првиот круг од претседателските избори во Северна Македонија.

Лумир Абдиџику, ЛДК

Абдиксику: Курти и неговиот владин апарат ги поделија Албанците во Северна Македонија

Арбери 24 април 2024 23:24 ч

Претседателот на Демократската лига на Косово, Лумир Абдиџику изјави дека доколку Албанците се обединат, со еден кандидат, во...

избори, Северна Македонија

Првиот круг на гласање за претседател минува без проблеми

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 24 април 2024 19:16 ч

Во среда се одржува првиот круг од седмите претседателски избори од осамостојувањето на...

Арбен Таравари

Таравари: Ако не победам на изборите, се повлекувам од политиката

Ражон 9 април 2024 17:43 ч

Арбен Таравари, кандидатот за претседател на Северна Македонија од опозициската коалиција ВЛЕН, вели дека има главен приоритет...