ФИФА Евро 2024 KOHA.net

Војната во Газа 87

Јоав Галант

Ние елиминиравме околу 60 отсто од Хамас, вели израелскиот министер

СВЕТОТ 10 јули 2024 14:27 часот

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант во средата пред пратениците изјави дека 60 отсто од силите на Хамас се ...

Војната во Газа

Најмалку 29 загинати од израелски напад во Кан Јунис

СВЕТОТ 9 јули 2024 21:48 часот

Најмалку 29 Палестинци загинаа, а десетици се повредени во израелски воздушен напад врз камп за...

Амин Абед

Критичар на Хамас нападнат од маскирани лица во Газа

СВЕТОТ 9 јули 2024 18:27 часот

Палестински активист познат по организирање протести против Хамас во Газа е пренесен во болница по нападот...

Војната во Газа

Преговорите за прекин на огнот се очекува да продолжат оваа недела, откако Хамас ги омекна своите барања

СВЕТОТ 8 јули 2024 13:48 часот

Разговорите за прекин на огнот во Појасот Газа се очекува да продолжат оваа недела, а некои официјални лица изјавија дека уништувањето ...

Војната во Газа

Хамас го чека одговорот на Израел за прекинот на огнот, велат претставници на групата

СВЕТОТ 7 јули 2024 11:41 часот

Хамас чека одговор од Израел во врска со предлогот за прекин на огнот, изјавија во неделата двајца палестински официјални лица...

Војната во Газа

16 загинати од израелски напад на училиште во Газа

СВЕТОТ 7 јули 2024 08:16 часот

Најмалку 16 лица загинаа во израелски воздушен напад врз училиште во Појасот Газа, тие имаат...

Борба меѓу Израел и Хезболах

Хезболах истрела над 200 ракети врз Израел како одмазда за убиството на командантот на групата

СВЕТОТ 4 јули 2024 12:03 часот

Либанската група Хезболах објави дека лансирала над 200 ракети врз неколку воени бази во Израел, како...

Војната во Газа

Израел ќе го разгледа одговорот на Хамас на прекинот на огнот во Газа

СВЕТОТ 4 јули 2024 11:29 часот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во четврток вечер ќе го свика својот безбедносен кабинет за да разговара за позициите ...

Газа

„Ова е крвта на мојот син“

СВЕТОТ 3 јули 2024 07:35 часот

Дупки од куршуми го покриваат ѕидот обоен со крв на куќата на семејството Микдад, во кампот „Нусерират“, во центарот на Газа.

Кан Јунис

Израелската армија нареди масовна евакуација на Палестинците од Кан Јунис

СВЕТОТ 1 јули 2024 22:32 часот

Израелската војска во понеделникот нареди масовна евакуација на Палестинците од поголемиот дел од Кан Јунис, знак...

Уништување на тунелот

Израелската армија тврди дека уништила километарски тунел во Газа

СВЕТОТ 1 јули 2024 19:37 часот

Израелската армија тврди дека во понеделникот уништила километарски тунел во Појасот Газа.

Бенјамин Нетанјаху

Израел е подготвен да го елиминира Хамас, рече Нетанјаху

СВЕТОТ 1 јули 2024 19:08 часот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот изјави дека Израел се приближува кон елиминирање на, како што рече, ...

Помош за Газа

ОН го предупредуваат Израел дека ќе ја прекине помошта за Газа доколку не гарантира безбедност

СВЕТОТ 25 јуни 2024 година, 20:42 часот

ОН го предупреди Израел дека ќе ги прекине операциите за помош на Светската организација низ Газа, доколку Израел ...

Јоав Галант и Лојд Остин

САД го повикуваат Израел да спречи ескалација со Хезболах

СВЕТОТ 25 јуни 2024 година, 20:08 часот

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин му кажа на израелскиот министер за одбрана Јоав Галант дека е „екстремно загрижен“...

Безалел Смотрич

Израелскиот министер зборува за напорите за анексија на Западниот Брег

СВЕТОТ 24 јуни 2024 година, 18:12 часот

Крајнодесничарскиот министер за финансии на Израел, Безалел Смотрич, експлицитно ги опиша своите активни напори ...

Војната во Газа

Лекарите во Газа имаат за цел да го зголемат скринингот на децата за неухранетост

СВЕТОТ 24 јуни 2024 година, 17:32 часот

Лекарите во Газа во понеделникот најавија дека работат на зголемување на контролата на малите деца...

израелски тенкови

Израелски тенкови многу блиску до засолништето Маваси во Рафах

СВЕТОТ 23 јуни 2024 година, 13:43 часот

Израелските тенкови напредуваа во неделата, распоредувајќи се многу блиску до кампот за раселени лица Маваси во северозападниот дел на ...

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху ги повторува обвинувањата дека САД не го снабдуваат со оружје

СВЕТОТ 23 јуни 2024 година, 13:05 часот

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во неделата ги повтори обвинувањата дека главниот сојузник на неговата земја, САД, не испраќа ...

Борците на Хезболах

Илјадници борци поддржани од Иран се подготвени да му се придружат на Хезболах во војна со Израел

СВЕТОТ 23 јуни 2024 година, 10:40 часот

Илјадници борци од групите поддржани од Иран на Блискиот Исток изразија подготвеност да одат во Либан за да ...

изградено пристаниште во САД

Пристаништето изградено од САД не може да се справи со разбрануваното море во Газа

СВЕТОТ 23 јуни 2024 година, 09:37 часот

Привременото пристаниште изградено од американската војска за хуманитарни поморски пратки во Газа се покажа како...