KOHA.net

ЛДК 43

Поранешниот премиер Авдула Хоти

Хоти ја критикуваше Владата: Измамник од прв до последен

Арбери 21 јули 2024 09:00 часот

Поранешниот премиер на Косово, Авдулах Хоти изјави дека актуелната Влада за четири години раководење имала на располагање околу 12...

ЛДК

Два закони и статутот на УП ги испраќа и ЛДК до Уставниот суд

Арбери 19 јули 2024 16:45 часот

Претседателот на Пратеничката група на Демократската лига на Косово, Арбен Гаши во петокот попладне поднесе два закони и статутот...

Собранието на Приштина

ЛДК со коалициски договор со ААК во Приштина

Арбери 15 јули 2024 11:05 часот

Демократската лига на Косово (ЛДК) постигна договор за коалиција со Алијансата за иднината на Косово (ААК) во Приштина ААК во...

ЛДК

Тахири го повикува Специјалното обвинителство да ги истражи наодите на ЗКА за Вучитри

Арбери 5 јули 2024 15:31 часот

Демократската лига на Косово во Вучитри смета дека наодите на Националниот завод за ревизија за финансиските извештаи за општина...

Шефот на собранието на Ветевендосје во Приштина, Гезим Свечла

Свечла: ЛДК ги намами собранијата во Приштина да гласаат за развојниот план

Арбери 4 јули 2024 18:33 часот

Шефот на собранието на Ветевендосје во Приштина, Гезим Свечла изјави дека има тенденција од извршната власт во Општина...

Дритон Селманај

ЛДК: Условите на Курти за средба со Вучиќ беа за внатрешна потрошувачка

Арбери 27 јуни 2024 година, 13:27 часот

Пратеникот на Демократската лига на Косово (ЛДК), Дритон Селманај изјави дека условите кои премиерот Албин Курти ги ...

Претседателот на ЛДК, Лумир Абдиџику

ЛДК: Уставниот поредок е и мора да остане неприкосновен

Арбери 25 јуни 2024 година, 19:52 часот

Демократската лига на Косово ја поздрави одлуката на Уставниот суд кој одлуката на Собранието ја прогласи за неуставна...

Претседателот на Демократската лига на Косово, Лумир Абдиџику и амбасадорот на Франција во Косово, Оливие Геро

Абдиџику бара Франција да продолжи да го поддржува Косово

Арбери 20 јуни 2024 година, 21:32 часот

Претседателот на Демократската лига на Косово, Лумир Абдиџику го прими амбасадорот на Франција во Косово, Оливие...

Шкумбин Гаши

За злоупотреба на гласови Судот не го прогласи за виновен поранешниот кандидат за пратеник на ЛДК

Арбери 20 јуни 2024 година, 19:28 часот

Поранешниот кандидат за пратеник од редовите на Демократската лига, Шкумбин Гаши и другиот обвинет Силе Балај се ослободени од обвиненијата...

Неџмедин Спахиу

Спахиу: Конференција на ЛДК за Ругова, оцрнување на ликот на Ругова

Арбери 11 јуни 2024 година, 21:21 часот

Опионистот Неџмедин Спахиу изјави дека Конференцијата „Ругова и Западот“ организирана од Демократската лига на Косово во понеделникот била...

целото српско собрание

ЛДК реагира на изјавата во „Сесрпското собрание“: Бомба која може да експлодира во секој момент

Арбери 9 јуни 2024 година, 12:05 часот

Демократската лига на Косово (ЛДК) реагираше на соопштението на Сесрпското собрание, нарекувајќи го...

Тачи и други

ЗПС: На 70-тиот сведок, член на ЛДК, му се заканувале и го тепале со врзани раце

Арбери 3 јуни 2024 година, 10:56 часот

Обвинителот на Канцеларијата на специјализираниот обвинител (ЗПС) Џејмс Пејс, на седницата одржана во понеделникот, за случајот екс...

Лумир Абдиџику

Абдиксику: Косово е изолирано и санкционирано

Арбери 2 јуни 2024 година, 21:14 часот

Претседателот на Демократската лига на Косово (ЛДК), Лумир Абдиџику, го смета Косово за празно и санкционирано, за три...

Бесијан Мустафа-ЛДК

Мустафа го обвинува Красниќ дека склучил договор со Курт

Арбери 29 мај 2024 17:48 часот

Пратеникот на Демократската лига на Косово, Бесијан Мустафа, реагираше на претседателот на ПДК, Мемли Красниќи, кој за време на конференцијата...

Лумир Абдиџику

ЛДК: Курти да поднесе оставка, па избори

Арбери 29 мај 2024 14:42 часот

Демократската лига на Косово во средата соопшти дека на состанокот на Генералниот совет едногласно го одобрила ставот за ...

Албин Курти - Лумир Абдиџику

Абдиџик бара оставка од Курти: Не успеа во сите области

Арбери 28 мај 2024 20:04 часот

Претседателот на Демократската лига на Косово (ЛДК), Лумир Абдиџику, го повтори барањето за оставка на премиерот Албин Курти како...

Пратеничката на Демократската лига на Косово, Хикмете Бајрами

Бајрами: Предлог-статутот за Здружението прифатен од Курти значи разнебитување на државата

Арбери 22 мај 2024 23:49 часот

Пратеничката на Демократската лига на Косово, Хикмете Бајрами, рече дека нацрт-статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство што...

ЛДК

ЛДК ја обвинува Владата за корупција

ВЕЧЕРНИ ВЕСТИ 20 мај 2024 19:29 часот

Критики и бројни обвинувања за корупција и злоупотреби се упатени кон Владата предводена од Албин Курти, пратеник на...

ЛДК

ЛДК: Граѓаните плаќаат 33 отсто повеќе данок во 2023 година отколку во другите години

Арбери 20 мај 2024 15:32 часот

Демократската лига на Косово упати критики до Владата на Косово, за лошо менаџирање со народните пари Пратеникот на оваа...

Хикмете Бајрами (фотографија на Фејсбук)

Бајрами: Курти да поднесе оставка, не му правиме услуга со распуштање на Собранието

Арбери 19 мај 2024 09:07 часот

Пратеничката на Демократската лига на Косово (ЛДК), Хикмете Бајрами, остро ја критикуваше владата на Курти за лошо владеење во економијата и секторите...